همکاری با صنعت برای تولید نانوزیست‌حسگری با کاربردهای متنوع پزشکی

تاریخ : ۰۵ فروردین ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۴۴۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان آلمانی موسسه فرانهوفر با همکاری یک شریک صنعتی موفق به ارائه سامانه‌ای برای ساخت نانوزیست‌حسگر در در مقیاس صنعتی شدند. در این حسگر از جوهر گرافنی استفاده شده است.

حسگرهای مبتنی بر سلول میزان تغییرات سلولی را از طریق سیگنال‌های الکتریکی اندازه‌گیری می‌کنند. این کار با استفاده از الکترودهایی انجام می‌شود که درون ظرف پتری قرار داده شده است. با افزودن ویروس، لایه سلولی روی الکترودها از بین رفته و این کار منجر به تغییر مقاومت میان الکترودها می‌شود. با استفاده از این راهبرد می‌تواند تاثیر واکسن‌ها و داروها را بررسی کرد. با بهبود مواد مورد استفاده در این سامانه می‌توان تعداد سلول‌هایی که تخریب می‌شوند را کاهش داد و تغییرات کوچکتری در مقاومت را نیز اندازه‌گیری کرد. با استفاده از این راهبرد می‌توان میزان سمیت برخی محصولات نظیر لوازم آرایشی را اندازه‌گیری کرد و دیگر نیاز به استفاده از حیوانات آزمایشگاهی نیست.
مزیت دیگر این فناوری آن است که اگر این زیست‌حسگر به یک واحد ارزیابی متصل شود، اندازه‌گیری به‌صورت خودکار و مستمر انجام می‌شود.
این زیست‌حسگر که توسط محققان موسسه فرانهوفر ابداع شده از مواد زیست‌سازگار ساخته شده است. این حسگر با همکاری یک شریک صنعتی در قالب پروژه‌ای که حمایت مالی آن توسط وزارت آموزش و تحقیقات فدرال آلمان تامین شده، تولید شده است.
این گروه فرآیند چاپی را توسعه دادند که با استفاده از آن می‌توان تعداد زیادی زیست‌حسگر را با استفاده از جوهر گرافنی تولید کرد. این کار با قیمت پایین و با استفاده از روش ارزان قیمت رول به رول انجام شده است.
توماس ولتن از محققان این پروژه می‌گوید: « این سیستم که به صورت نمونه اولیه ساخته شده قادر است در هر دقیقه تقریبا 400 زیست‌حسگر را روی یک فویل چاپ کند.»
بخش مربوط به تجهیزات چاپ و جوهر گرافنی توسط شریک صنعتی ساخته شده و محققان موسسه فرانهوفر فرآیند چاپ را طراحی کرده‌اند. با تغییر و تنظیم پارامترهایی نظیر ویسکوزیته جوهر، سرعت چاپ و فشار تیغه می‌توان ساختار چاپ شده را درابعاد مورد نظر در آورد.
بعد از تولید نمونه اولیه این حسگر، قرار است آزمون‌های عملی روی آن انجام شود. قرار است طی یک سال آینده پلت‌فورم فناوری آن به صنایع عرضه شود.

 

منبع : https://www.cemag.us/news/2018/03/cheap-graphene-biosensors-track-cell-culture-changes

نظر شما