ترکیب شبه‌لنز و MEMS برای توسعه سامانه‌های تشخیصی

تاریخ : ۲۰ بهمن ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۳۲۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان دانشگاه هاروارد با ترکیب دو فناوری شبه‌لنز و MEMS موفق به تولید ابزاری شدند که می‌توان آن را برای توسعه فناوری سامانه‌های خودران استفاده کرد.

پژوهشگران برای اولین بار با ترکیب دو فناوری، سامانه‌ای ساختند که برای سامانه‌های خودران قابل استفاده است. پژوهشگران آزمایشگاه ملی آرگونه و دانشگاه هاروارد لنزهای مبتنی بر شبه سطح را روی پلت‌فورم MEMS ساختند. این فناوری، سامانه متمرکز کننده پرتوهای مادون قرمز است که در آن مزیت دو فناوری مختلف با هم ترکیب شده در حالی که ابعاد آن بسیار کوچک است.
شبه‌سطح را می‌توان در مقیاس‌نانومتری دستکاری کرد تا در نهایت ساختاری شبه به لنز ایجاد شود. این شبه‌مواد توسط فدریکو کاپاسو از محققان دانشگاه هاروارد ساخته شده است. این لنزهای به سرعت در حال توسعه و استفاده در حوزه‌های مختلف است چراکه بسیار نازک بوده و ابعاد کوچک‌تری نسبت به لنزهای رایج دارد. این لنزها را با استفاده از فناوری ساخت تراشه می‌توان تولید کرد. بخش MEMS نیز در واقع از ادوات کوچک و آینه‌های قابل تحرک تشکیل شده است.
دانیل لوپز از محققان آزمایشگاه ملی آرگونه می‌گوید: « این ادوات برای فناوری‌های مختلف نقش کلیدی دارد. آنها در حال فراگیر شدن بوده و توسط محصولات مختلف از ایربگ خودرو گرفته تا سامانه‌های موقعیت‌یاب جهانی در حال پذیرفته شدن هستند.»
نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان Dynamic metasurface lens based on MEMS technology در نشریه APL Photonics منتشر شده است.
این ابزار که یک لنز صاف مبتنی بر شبه‌سطح بوده و روی اسکنر MEMS قرار داده شده 900 میکرون قطر و 10 میکرون ضخامت دارد. آیینه‌های MEMS نور اسکن شده را منعکس می‌کنند و شبه‌لنزها آن را بدون نیاز به قطعه نوری، روی نقطه‌ای متمرکز می‌کنند. چالش محققان این پروژه آن بود که بدون آسیب‌زدن به عملکرد لنز، این دو فناوری را با هم ترکیب کنند.
با استفاده از ادوات لنز روی MEMS می‌توان سامانه‌های خودران را توسعه داد تا این سامانه‌ها قادر باشند اجسام را در فاصله‌ها نزدیک به سرعت شناسایی کنند.
این اولین باری است که شبه‌لنزها با MEMS ترکیب شده و فناوری اپتیکی بسیار سریعی تولید شده است.

 

منبع : https://phys.org/news/2018-02-marriage-light-manipulation-technologies.html

نظر شما