عمومی‌سازی انجام آزمایشات ژنومیکس با استفاده از محصول iSeq۱۰۰ شرکت ایلومینا

تاریخ : ۲۰ اسفند ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۸۳۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

به نظر می‌رسد ورود دستگاه جدید توالی‌یابی شرکت ایلومینا بر بازار مصرف اثری گسترده خواهد داشت و سبب افزایش کاربران و رشد بازار توالی‌یابی نسل بعدی خواهد شد.

ایلومینا، به عنوان پیشرو در ساخت ابزار توالی‌یابی نسل بعدی (NGS)، معمولاً بزرگترین محصول و نقطه عطف اخبار کسب و کار خود را در کنفرانس بهداشت و درمان جی‌پی مورگان، در مجمع سالانه مدیران و سرمایه‌گذاران زیست‌فناوری منتشر می‌کند. اخبار سال‌های گذشته شامل اعلان‌ رسمی پروژه معروف «ژنوم 000/1 دلاری» و معرفی شرکت GRAIL با سرمایه‌گذاری عظیم در حوزه بیوپسی مایعات بود. امسال، خبر بزرگ در بسته‌ای کوچک، به اندازه سی سانتیمتر مکعب، قرار داشت.

iSeq 100 سیستم رومیزی جمع و جوری است که به قیمتی کمتر از 000/20 دلار فروخته می‌شود. این قیمت به‌طور قابل توجهی ارزان‌تر از MiniSeq 000/50 دلاری یا ابزارهای پیشرفته و گران‌قیمت ایلومینا مانند NovaSeq یک میلیون دلاری است. اگرچه قیمت iSeq 100 همچنان قابل رقابت با قیمت اولیه 1000 دلاری دستگاه قابل حمل MinION متعلق به شرکت فناوری نانوپور آکسفورد نیست، اما ایلومینا با این سطح قیمت ادعا دارد که می‌توان توالی‌یابی نسل بعدی را، آن هم با فناوری توالی یابی دقیق ایلومینا، عملاً در هر آزمایشگاهی در دسترس قرار داد.

iSeq 100 انعطاف و قابلیت اتکا بالایی برای گستره وسیعی از کاربردها از نمایه‌سازی رده زایا و تومورهای سوماتیک تا تحلیل آران‌ای ریبوزومی میکروبی16S و بیان ژن‌ هدفمند فراهم می‌آورد.

طبق ادعای مسئولان ایلومینا، در حال حاضر ده‌ها هزار آزمایشگاه وجود دارد که اگر قیمت توالی‌یاب ایلومینا در حدود 000/20 دلار شود، تمایل به خرید این محصول را خواهند داشت. لذا مجموعه جدیدی از بازار، شامل آزمایشگاه‌های کوچکتر ایجاد می‌گردد که کاربردهایی همچون شناسایی عفونت‌های بیمارستانی یا آزمایش پاتوژن‌های غذایی را دنبال می‌کنند.

iSeq 100 اولین ابزار ایلومینا است که از فناوری تشخیص مکمل اکسید فلز نیمه هادی (CMOS) استفاده می‌کند، که نشان‌گر ساختاری متفاوت برای ارائه اطلاعات دقیق با هزینه پایین است. تراشه‌های CMOS قبلا در سیستم‌هایIon Torrent  ترمو فیشر استفاده شده بودند.

همچنین ایلومینا اعلام کرد که با رقیب قدیمی خود یعنی ترموفیشر در پروژه AmpliSeq مشارکت می‌کند. چندین سال است که ایلومینا در رقابت شدید با شرکت‌های زیرمجموعه ترمو یعنی اپلاید بایوسیستمز و لایف تکنولوژیز برای تسلط در بازار توالی‌یابی نسل بعدی است. ترمو با تولید دو محصول یعنی سیستم توالی‌یابی SOLiD از اپلاید بایوسیستمز و پس از آن، سیستم Ion Torrent از لایف تکنولوژیز، به رقابت شدید با محصولات ایلومینا پرداخته بوده است.

خلاقیت به کار رفته در سیستمIon Torrent  مبتنی بر این است که توالی دی‌ان‌ای اساساً با تغییر pH اندازه‌گیری می‌شود. از طرفی روش شیمیایی به کار رفته در AmpliSeq به عنوان بهترین رویکرد جهت توالی‌یابی نسل بعدی هدفمند در نوع خود ارزیابی می‌شود. ایلومینا با این همکاری جدید، محصولی بهینه شده را برای استفاده در سیستم های توالی یابی ایلومینا به مشتریان خود ارائه می‌دهد.

منبع : https://www.genengnews.com/gen-news-highlights/illuminas-push-to-democratize-genomics-with-the-iseq-100/81255358

نظر شما