ساخت نانوحسگری برای اندازه‌گیری پتانسیل غشاء

تاریخ : ۰۳ دی ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۳۸۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان نانوحسگری ساختند که قادر به اندازه‌گیری پتانسیل غشاء سلول است. برای ساخت این غشاء آنها از نانومیله‌های طلا و یک روش پوشش‌دهی پپتید استفاده کردند.

پژوهشگران موفق به ساخت نانوحسگری شدند که می‌تواند به‌صورت مستقیم به غشاء لیپیدی سلول متصل شده و پتانسیل غشاء را اندازه‌گیری کند. این ابزار با استفاده از نانوذرات نیمه‌هادی معدنی ساخته شده و قادر است پتانسیل‌ نرون‌های مختلف و سیگنال‌های الکتریکی در مقیاس‌نانو، برای مثال فاصله میان سیناپس‌ها، را شناسایی کند.
محققان این پروژه با کمک گرفتن از دستاوردهای اخیر در حوزه سنتز مواد کلوئیدی معدنی، اقدام به ساخت این نانوذرات نیمه‌هادی کردند که شکل، ترکیب شیمیایی و اندازه‌ انها با دقت بالا قابل کنترل است. چنین نانوذراتی را می‌توان در حوزه‌های مختلف نظیر اپتوالکترونیک، تصویربرداری زیستی، حسگری، کاتالیست و جمع‌آوری انرژی استفاده کرد.
این نانومواد قابلیت ترکیب شدن با سلول‌های زیستی را دارا بوده و می‌توان با استفاده از این کار اقدام به تولید نانومواد هیبریدی پیچیده کرد.
البته تا پیش از این، ترکیب این ذرات با غشاء سلول با دشواری همراه بوده است چرا که ابعاد این ذرات بزرگ بوده و هنگام نزدیک شده به غشاء سلول، اتصال‌های ناخواسته برقرار می‌شود. از سوی دیگر، وارد کردن نانوذرات به غشاء دولایه لیپیدی بسیار پیچیده بوده و برای این کار باید غشاء را عامل‌دار کرد تا ذرات جهت‌گیری درستی داشته باشند.
این گروه تحقیقاتی از دانشگاه کالیفرنیا خواصی نظیر پروتئین غشائی را درون نانوذرات ایجاد کردند تا آنها بتوانند راحت‌تر دولایه لیپیدی را هدف قرار دهند. این راهبرد می‌تواند برای ساخت نانومواد هیبریدی مورد استفاده در غشاء برای مقاصد مختلف، مورد استفاده قرار گیرد.
در این پروژه محققان از نانوذرات میله‌ای شکل استفاده کردند که قابلیت اندازه‌گیری پتانسیل غشاء را دارا است. این اولین باری است که محققان چنین امکانی را ایجاد می‌کنند.
پژوهشگران از روش پوشش‌دهی پپتیدی استفاده کردند تا مطمئن شوند که نانومیله‌ها با جهت صحیح وارد غشاء می‌شوند. آنها نانومیله‌ها را به‌صورت عمودی وارد غشاء کردند و این جهت بسیار اهمیت دارد چرا که اگر نانومیله‌ها به‌صورت موازی وارد سطح غشاء شوند، امکان اندازه‌گیری پتانسیل غشاء وجود نخواهد داشت.
نتایج این پروژه در نشریه Science Advances به چاپ رسیده است. دراین مقاله محققان با استفاده از میکرسکوپ الکترونی عبوری (TEM) نشان دادند که نانومیله‌ها در جهت صحیح وارد غشاء شده‌اند.

 

منبع : http://nanotechweb.org/cws/article/tech/70852

نظر شما