ساخت ممریستوری با قابلیت تحمل دمای ۳۴۰ درجه سانتیگراد

تاریخ : ۰۷ اسفند ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۴۱۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان با استفاده از گرافن و دی‌سولفید مولیبدن موفق به ساخت ممریستوری شدند که در دمای بالا نیز کار می‌کند. این ممریستور قابلیت تحمل دمای 340 درجه سانتیگراد را نیز داراست.

یک گروه تحقیقاتی از چین و آمریکا موفق به ساخت ممریستوری شدند که در برابر دمای بالا مقاوم است. این ممریستور می‌تواند بخشی از چالش موجود در مسیر توسعه ادوات الکترونیکی را رفع کند.
این ممریستور ساختاری ساندویچی داشته و از دو لایه گرافن و یک لایه دی‌سولفید مولیبدن بهره‌‌مند است. دی‌سولفید مولیبدن میان دو لایه گرافن قرار گرفته است. این ممریستور دارای پایداری حرارتی بالا بوده به‌طوری که می‌تواند در دمای بالا تا 340 درجه سانتیگراد کار کند.
ممریستورها گزینه مناسبی برای استفاده در ذخیره‌سازی اطلاعات و محاسبات نرومورفیک هستند. میائو فنگ از محققان دانشگاه نانجینگ که رهبر این گروه تحقیقاتی است می‌گوید: «بیشتر قطعاتی که در تلفن‌های همراه و کامپیوترها به‌کار می‌روند قابلیت کارکرد در دمای زیر 125 درجه سانتیگراد را دارا هستند بنابراین با افزایش دما به بالای این حد، عملکرد دستگاه دچار مشکل شده و داده‌ها از دست می‌روند.»
بنابراین با وجود چنین محدودیتی‌، کاربرد ممریستورها در صنعت هوافضا، نفت، گاز و نظامی با محدودیت روبرو می‌شود.
میائو می‌گوید: « به صورت معمول، ممریستورها در شرایط دمای بالا کار می‌کنند و نیاز به سامانه خنک‌کننده وجود دارد تا عملکرد آنها به‌خوبی انجام شود اما خنک‌سازی معمولا با هزینه بیشتر و مصرف انرژی بالاتر همراه است. در نهایت به دلیل این نوع عملکرد، اعتماد به کارکرد این نوع ممریستورها در سطح پایینی است.»
میائو می‌گوید که این پروژه هنوز در مرحله آزمایشگاهی بوده اما محققان برای ثبت پتنت مربوط به آن اقدام کرده‌اند.
نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه Nature Electronic به چاپ رسیده است.
ممریستورها می‌تواند در ساخت مدارات متجمع یا کامپیوترها مورد استفاده قرار گیرد. ممریستورها برخلاف حافظه‌های فعلی مورد استفاده در صنعت الکترونیک، می‌توانند پایدار باشند و حتی با از دست دادن انرژی، اطلاعات خود را حفظ کنند.
حافظه RAM فعلی، بسیار سریع هستند اما در صورتی که انرژی خود را از دست بدهند اطلاعات آنها پاک می‌شود. حافظه‌های فلش برای ذخیره‌سازی اطلاعات نیاز به انرژی ندارند اما سرعت کار آنها بسیار پایین است. ممریستورها از هر دو مزیت برخوردار هستند، هم سریع بوده و هم بسیار قابل اعتماد هستند.

منبع : http://www.xinhuanet.com/english/2018-02/09/c_136962407.htm

نظر شما