ساخت کیوبیت اسپینی و انتقال اطلاعات کوانتومی با نور

تاریخ : ۰۲ اسفند ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۴۷۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک گروه تحقیقاتی از آلمان و آمریکا موفق به تولید کیوبیتی از جنس سیلیکون شدند. آنها روشی برای استفاده از نور به‌منظور انتقال اطلاعات کوانتومی ارائه کردند.

محققان دانشگاه پرینستون موفق به برداشتن گامی دیگر به سوی توسعه کامپیوتر کوانتومی مبتنی بر سیلیکون شدند. این پروژه با همکاری دانشگاه کنستانز در آلمان انجام شده و در آن ابزاری ساخته شده که می‌تواند از نور برای ایجاد ارتباط میان بیت‌های کوانتومی در کامپیوتر کوانتومی استفاده کند. این یافته محققان آنها را به ساخت ادوات محاسبات کوانتومی مبتنی بر سیلیکون نزدیک می‌کند.

این گروه تحقیقاتی با استفاده از الکترون منفرد به‌دام افتاده در سیلیکون، اقدام به تولید کیوبیت کردند. با اعمال میدان مغناطیسی، آنها نشان دادند که اطلاعات کوانتومی که در اسپین الکترون ذخیره شده می‌تواند به نور یا فوتون تبدیل شود. با این کار انتقال اطلاعات کوانتومی صورت می‌گیرد.

جیسون پتا، استاد رشته فیزیک دانشگاه پرینستون می‌گوید: «نتایج این پروژه یک دستاورد در حوزه کیوبیت‌های اسپین کوانتومی است. این یافته می‌تواند موجب بسط چند بعدی سامانه‌های محاسبات کوانتومی شود چرا که می‌توان چشم‌اندازهای مختلفی را در این فناوری دنبال کرد.

توسعه ادوات کوانتومی می‌تواند فرصت‌های محاسباتی جدیدی را ایجاد کند که پیش از این امکان انجام آن با کامپیوترهای معمولی وجود نداشت، برای مثال می‌توان واکنش‌های شیمیایی را شبیه‌سازی کرد.

برخلاف کامپیوترهای معمولی، این کامپیوترها بر اساس قوانین حاکم بر مکانیک کوانتومی کار می‌کنند. شرکت‌های بزرگی نظیر اینتل در حال کار روی ساخت کامپیوترهای کوانتومی مبتنی بر کیوبیت ابررسانا یا دیگر راهبردها هستند.

گویدو بورکارد استاد دانشگاه کنستانز می‌گوید: «این نتایج مسیر تازه‌ای برای ساخت سامانه‌های پیچیده ایجاد می‌کند و این پروژه را می‌توان گامی مهم در این توسعه کامپیوترهای کوانتومی دانست.»

این خبر مشابه خبری است که اخیرا اینتل منتشر کرده است. این شرکت اعلام کرده که موفق به ساخت کیوبیت اسپینی شده است که این کیوبیت روی فناوری پردازش 300 میلی‌متری با استفاده از ویفر خالص ایزوتوپی انجام شده است.

 

منبع : https://www.v3.co.uk/v3-uk/news/3026735/princeton-university-is-one-step-closer-to-silicon-based-quantum-computing

نظر شما