ارائه سامانه کوانتومی برای بهبود هوش مصنوعی

تاریخ : ۲۶ بهمن ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۳۹۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک تیم تحقیقات بین المللی موفق به ساخت سامانه محاسبات کوانتومی شدند که قابلیت تسریع تفکر را در هوش مصنوعی ایجاد می‌کند. چنین فناوری برای پیش‌بینی قیمت‌ها یا روندها در آینده با استفاده از داده‌های فعلی قابل استفاده است.

یکی از راه‌های تفکر در کامپیوترها، بررسی حجم بالای داده‌ها است. یک گروه تحقیقاتی از چند کشور مختلف نشان دادند که کامپیوترهای کوانتومی می‌توانند به هوش مصنوعی کمک کنند تا سریع‌تر فکر کنند.
محققانی از سنگاپور، سوئیس و بریتانیا با همکاری هم سامانه‌ای کوانتومی برای تسریع یادگیری ماشینی ارائه کردند. نتایج این پروژه که در واقع الگوریتم سامانه خطی کوانتومی است در نشریه Physical Review Letters به چاپ رسیده است. این الگوریتم کوانتومی قابل استفاده در حل مشکلات شبکه‌های اجتماعی، قیمت‌گذاری کالا و مطالعه ساختارهای شیمیایی است.
ژیکوان ژاو از محققان این پروژه می‌گوید: «الگوریتم کوانتومی قبلی برای حل برخی از مسائل خاص مورد استفاده قرار گرفت، اما برای این که بتوان آن را برای دیگر اطلاعات و مسائل نیز به کار برد باید به‌روزرسانی انجام می‌شد.»
به همین دلیل یک تیم تحقیقات بین‌المللی تشکیل شد. اولین الگوریتم سامانه خطی کوانتومی در سال 2009 توسط گروه‌های مختلف تحقیقاتی ساخته شد. از این الگوریتم برای یادگیری ماشین یا هوش مصنوعی استفاده شد. این نوع الگوریتم‌ها قادراند تا داد‌ه‌های بزرگ را بررسی کنند برای مثال می‌توانند قیمت کالایی را در آینده پیش‌بینی کنند. چنین الگوریتمی قادر است برای پیش‌بینی آینده و تخمین روندها از روی‌ داده‌های فعلی استفاده شود.
برای چنین کاری باید از ماتریکس استفاده کرد که با افزایش عناصر موجود در ماتریکس، تعداد مراحل محاسبه نیز افزایش می‌یابد به‌طوری که با دوبرابر شدن ابعاد ماتریکس، طول محاسبه 8 برابر خواهد شد.
الگوریتمی که در سال 2009 ایجاد شد چنین کاری را انجام می‌داد اما جنس داده‌ها محدود بود و در دنیای واقعی قابلیت استفاده محدودی داشت.
این گروه تحقیقاتی با ارتقاء این سامانه محاسباتی موفق شدند که سرعت پردازش را نسبت به نسخه قبلی ارتقاء دهند و در عین حال محدودیت‌های نوع داده نیز برداشته شد.
این گروه پیش‌بینی می‌کنند که طی 3 تا 5 سال آتی بتوانند سخت‌افزاری برای محاسبات کوانتومی به‌منظور بهره‌گیری در هوش مصنوعی تولید کنند.

منبع : http://www.nanotech-now.com/news.cgi?story_id=54961

نظر شما