پیزوترونیک در خدمت رابط انسان و ماشین

تاریخ : ۲۵ بهمن ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۳۴۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان با بهره‌گیری از فناوری پیزوترونیک موفق به ساخت ابزاری شدند که می‌تواند رابط میان انسان و ماشین باشد. در این ابزار آرایه‌ای از نانوسیم‌های اکسید روی مورد استفاده قرار گرفته است.

بسیاری از محققان حوزه روباتیک تلاش دادند تا با تقلید از بدن انسان اقدام به ساخت قطعات مختلف برای روبات کنند. در نوک انگشتان دست، در هر سانتیمتر مربع 240 گیرنده مکانیکی وجود دارد که تقلید از این دانسیته بالای حسگری در بخش روباتیک بسیار چالش برانگیز است.
ونژو وو از محققان دانشگاه پوردو و همکارانش نشان دادند که نه تنها می‌توان به این حجم از گیرنده در واحد سطح رسید بلکه آنها موفق شدند این دانسیته را 20 برابر بیشتر کنند. برای این کار محققان این پروژه از نانوسیم اکسید روی استفاده کردند که خواص پیزوترونیک دارد.
اساس بنیادین پیزوترونیک در سال 2007 توسط ژانگ لین وانگ از موسسه فناوری جورجیا ارائه شد. چالش اصلی وو و همکارانش این بود که بتوانند نانوسیم‌ها را به صورت مفرد و به شکلی که پاسخ پیزوترونیک در آنها ایجاد شود، تولید کنند. با این کار امکان تولید پوست هوشمند فراهم می‌شود.
این گروه تحقیقاتی با بهره‌گیری از تجربه و تخصص خود در فرآیند رشد نانوسیم‌ها با ارتفاع یکنواخت و به‌صورت تراز شده اقدام به ساخت نانوحسگر کردند.
وو می‌گوید: «ما الکترود دروازه را حدف می‌کنیم.» او در ادامه توضیح می‌دهد که آنها به چه چیزی ترانزیستور پیزوترونیک می‌گویند. پیش از ترانزیستور نانوسیم با استفاده از دروازه بسته در اطراف هر نانوسیم، ساخته شده بود. اما این ترانزیستور پیزوترونیک تنها دو پایانه دارد. این ترانزیستور با استفاده از سیگنال‌های مکانیکی کنترل می‌شود به‌طوری که سیگنال‌هایی نظیر فشار می‌تواند نقل و انتقال بار را درون دروازه کنترل کند. به اعتقاد محققان این پروژه، این فناوری می‌تواند برای تولید رابط میان انسان و ماشین مورد استفاده قرار گیرد.
آنها با ترکیب این ترانزیستور پیزوترونیک و پلیمر پلی‌اتیلن ترافلات موفق به ایجاد 8464 حسگر در هر سانتیمتر مربع کردند که از نقطه نظر دانسیته، 20 برابر بیشتر از نوک انگشتان دست است.

منبع : http://nanotechweb.org/cws/article/tech/71007

نظر شما