تقویت ۴ برابر ممریستورها با ذخیره ۱۲۸ حالت حافظه

تاریخ : ۱۸ بهمن ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۴۴۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران بریتانیایی ممریستورهای جدیدی ارائه کردند که 4 برابر قوی‌تر از ممریستورهایی است که پیش از این ساخته شده است.

محققان دانشگاه ساتمپتون موفق به ارائه فناوری جدیدی شدند که می‌توان از آن برای توسعه نسل جدید ادوات الکترونیکی استفاده کرد. این فناوری که به ممریستور شهرت دارد در نمایشگاه ISCAS 2018 ارائه شده است.
نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای نیز در نشریه Scientific Reports به چاپ رسیده است.
این گروه در این مقاله نشان دادند که چگونه می‌توان فناوری ممریستور را یک مرحله دیگر ارتقاء داد. ممریستور حافظه‌ای مبتنی بر مقاومت است که می‌تواند جایگزین ساده و ارزانی برای ترانزیستور باشد.
به‌صورت سنتی، پردازش اطلاعات در ادوات الکترونیکی بر عهده تراشه‌های است که روی آنها ترازیستورهای زیادی قرار دارند. این ترانزیستورها جریان الکتریکی را کنترل می‌کنند. کوچک‌تر کردن ترانزیستورها محدودیتی دارد و نمی‌توان آنها را از حدی کوچکتر کرد این درحالی است که ادوات الکترونیکی در حال کوچک شدن هستند و در حال حاضر 5 میلیارد ترانزیستور در هر تلفن همراه وجود دارد.
ممریستورها از ترانزیستورها کوچک‌تر و ساده‌تر بوده و انرژی کمتری استفاده می‌کنند و از سوی دیگر ساختار آنها به‌گونه‌ای است که میزان جریان عبوری را به خاطر می‌سپارند. محققان دانشگاه ساتمپتون نشان دادند که این فناوری جدید می‌تواند 128 حالت حافظه را در خود ذخیره کند که این رقم 4 برابر بیشتر از مقداری است که پیش از این گزارش شده است.
در این پروژه، محققان تشریح کردند که چگونه با استفاده از مواد اکسیدی می‌توان به این سطح از عملکرد رسید. تمیس پرودروماکیس از دانشگاه ساتمپتون می‌گوید: « این یک کشف بسیار جالب توجه است که می‌تواند کاربردهای وسیعی در الکترونیک مدرن داشته باشد. انتظار می‌رود تا سال 2020 بیش از 200 میلیارد دستگاه از طریق شبکه اینترنت اشیاء به هم متصل شوند که این میزان دستگاه نیاز به پردازش حجم زیادی از اطلاعات دارند.
ممریستورها را می‌توان برای ساخت سخت‌افزارهای جدید مورد استفاده قرار داد تا در نهایت سامانه‌های محاسباتی شبیه به مغز انسان بوجود آید.

منبع : https://www.ecs.soton.ac.uk/news/5540

نظر شما