نانوحسگری برای رصد ضربان قلب و تنفس نوزاد

تاریخ : ۱۱ بهمن ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۳۳۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

نانوحسگری با استفاده از گرافن ساخته شده که می‌تواند ضربان قلب و تنفس نوزاد را به‌صورت دائمی رصد کند. این نانوحسگر از یک لوله حاوی روغن، آب و گرافن تشکیل شده است.

فناوری جدیدی ارائه شده که با استفاده از آن می‌توان شرایط سلامت کودک نظیر ضربان قلب و تعداد تنفس‌ها را بهتر از روش‌های موجود رصد کرد. این فناوری جدید با استفاده از آمولوسیون رسانایی ساخته شده که جزئیات مربوط به آن در نشریه Nanoscale به چاپ رسیده است. هدف از ساخت این ابزار، ارائه فناوری ارزان برای افزایش سلامت کودکان و رصد شرایط بدنی آنها است.
یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه ساسکس موفق به ساخت حسگری شدند که برای نجات جان کودکان از گزند سندروم SIDS قابل استفاده است، این سندروم موجب مرگ ناگهانی کودکان می شود. این حسگر از یک لوله لاستیکی تشکیل شده که با محلول حاوی آب، روغن و ذرات گرافن پر شده است.
گرافن دارای رسانایی بالایی بوده که در این لوله نیز هدایت الکتریکی قابل توجهی ایجاد می‌کند. زمانی که لول کشیده شود، هدایت الکتریکی آن دستخوش تغییر می‌شود و این تغییر قابل رصد کردن است.
ماتیو لارج از محققان این پروژه می‌گوید: « ما کاری شبیه آماده کردن سالاد انجام دادیم، روغن و آب را با هم ترکیب کردیم که طبیعی است روغن و آب تبدیل به دو فاز شوند چرا که طبیعت آن مخلوط نا‌پذیر است. به این محلول دو فازی گرافن اضافه کردیم که این کار موجب شد تا دو فاز با هم ترکیب شوند. دلیل این امر قرار گرفتن گرافن در سطح قطرات است. با پوشیده شدن سطح قطره با گرافن، الکترون از یک قطره به قطره دیگر منتقل می‌شود که با این کار محلول رسانا می‌شود. زمانی که لوله کشیده شده یا تغییر شکل می‌یابد، ذرات گرافن از هم جدا شده و فرایند حرکت الکترون با اختلال انجام می‌شود.»
این حسگر را می‌توان به بدن نوزاد متصل کرد تا ضربان قلب یا وضعیت تنفس کودک را رصد کند. در صورتی که خللی در فرایند تنفس یا ضربان قلب صورت گیرد، آژیر به صدا در می‌آید.

منبع : http://www.domain-b.com/technology/Health_Medicine/20180111_sensor.html

نظر شما