استفاده از ممریستور برای ساخت شبکه نرونی شبه به مغز

تاریخ : ۰۱ بهمن ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۴۲۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان با استفاده از ممریستور موفق به ساخت شبکه محاسباتی شدند که عملکردی شبیه به مغز دارد. این شبکه نرونی ساختاری شبیه به مغز داشته و با آموزش قادر به انجام فعالیت‌هایی نظیر تشخیص چهره و صدا است.

نوع جدیدی از شبکه نرونی با استفاده از ممریستور ساخته شده که می‌تواند برای بهبود سامانه‌های محاسباتی که شبیه به انسان فکر می‌کنند، به‌کار گرفته شود. این شبکه که به سیستم محاسبات مخزن شهرت دارد قادر به پیش‌بینی کلمات پیش از گفتگو است. از این سیستم می‌توان برای پیش‌بینی آینده استفاده نمود.
نتایج این پروژه که توسط محققان دانشگاه میشیگان انجام شده در قالب مقاله‌ای در نشریه Nature Communications به‌ چاپ رسیده است.
این سامانه محاسبات می‌تواند ظرفیت شبکه نرونی را بهبود داده و زمان مورد نیاز برای آموزش را کم کند. در این راستا محققان دانشگاه میشیگان با استفاده از ممریستور موفق به تولید سیستمی شدند که فضای کمی گرفته و در عین حال می‌تواند با سامانه‌های الکترونیکی مبتنی بر سیلیکون ترکیب شود.
ممریستورها قطعاتی هستند که هم داده را ذخیره کرده و هم عملکرد مقاومت را دارا هستند، این در حالی است که در کامپیوترهای رایج، پردازشگر از حافظه جدا است. محققان این پروژه از ممریستور ویژه‌ای استفاده کردند که رویدادهای تازه را نیز به خاطره می‌سپارد. این حافظه که با الهام از مغز ساخته شده یک شبکه نرونی بوده که در آن سیناپس، نرون، و نود وجود دارد و میان نودها نیز اتصالاتی است.
برای آموزش به این شبکه نرونی، سوالات و پاسخ‌های مختلفی به آن داده می‌شود. در این فرآیند که نوعی یاد گیری است، اتصال و ارتباط میان نودها تقویت شده و میزان خطا کاهش می‌یابد که این موضوع در نهایت منجر به افزایش پاسخ‌های صحیح می‌شود.
بعد از این که آموزش به شبکه نرونی داده شد، شبکه می‌تواند بدون دانستن پاسخ سوالات مورد آزمایش قرار گیرد. برای مثال اگر عکس فردی به این شبکه نشان داده شود، شبکه می‌تواند چهره انسان را شناسایی کند چرا که قبلا ویژگی‌های چهره انسان به او آموزش داده شده است.
شناسایی چهره کار دشواری نیست، این سامانه قادر به انجام کارهای پیچیده نظیر تشخیص صدا است که با آموزش‌هایی این کار قابل انجام است.

منبع : https://www.sciencedaily.com/releases/2017/12/171222090313.htm

نظر شما