سایه تهدید کامپیوترکوانتومی بر سر بلاکچین

تاریخ : ۲۷ دی ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۳۶۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

بلاکچین زیربنای پول مجازی، بیت‌کوین، است. اما ظهور کامپیوترهای کوانتومی می‌تواند تهدیدی برای بلاکچین باشد. توان پردازشی و محاسباتی بالای کامپیوتر کوانتومی نقش مهمی در رمزگشایی از حل مسائل مربوط به استخراج بیت‌کوین دارد که این کار در نهایت تهدیدی برای بلاکچین محسوب می‌شود.

کامپیوترهای کوانتومی در حال تحقق بوده و در صورت پیاده‌سازی می‌توانند مزیت زیادی نسبت به کامپیوترهای رایج داشت باشند. هرچند پیشرفت‌های زیادی در این مورد انجام شده اما هنوز کامپیوترهای کوانتومی تجاری برای عرضه به بازار آماده نیستند. با این حال پیش‌بینی می‌شود که در صورت وارد شدن این سامانه‌ها به بازار، مشکلات و مسائل پیچیده در حوزه شیمی، زیست‌شناسی، مهندسی و ریاضیات کاربردی حل شود. همچنین هوش مصنوعی، ماشین‌های یادگیری و پردازش اطلاعات بزرگ نیز از این فناوری متاثر خواهند شد.
بلاکچین نیز یکی از حوزه‌هایی است که کامپیوتر کوانتومی می‌تواند تاثیر به سزایی روی آن داشته باشد. فناوری رمزگذاری فعلی به دلیل محدودیت توان پردازشی به سختی شکسته می‌شوند اما کامپیوترهای کوانتومی از توان بسیار بالایی برخوردار هستند که می‌توانند به سادگی اطلاعات رمزگذاری شده را باز کنند. بنابراین اگر کامپیوتر کوانتومی در دست افراد غیرمسئول بی‌افتد می‌تواند تهدیدی برعلیه رمزگذاری‌های رایج باشد.
از این روی موسسه ملی استاندارد و فناوری شروع به استاندارد کردن رمزگذاری پساکوانتومی کرده است تا دیوار بلندتری برای حملات احتمالی کامپیوترهای کوانتومی ایجاد کند.
فناوری بلاکچین براساس رمزگذاری عمومی بنانهاده شده است. بیت‌کوین نیز که با حل مسئله در فرآیندی موسوم به ماینینگ ایجاد می‌شود و نکته کلیدی در استخراج بیت‌کوین، محدودیت توان پردازش است. در واقع اگر توان پردازش افزایش یابد، مسائل پیچیده ریاضی راحت‌تر حل شده واستخراج بیت‌کوین ساده‌تر انجام می‌شود. وجود کامپیوترهای کوانتومی فرآیند استخراج را تسریع کرده و در نهایت می‌توان آنها را تهدیدی برای الگوریتم‌های بلاکچین دانست. درنتیجه باید گفت که توسعه‌ها دهندگان فناوری بلاکچین باید به فکر بهبود این فناوری باشند تا آن را در مقابل تهدیدهای کامپیوتر کوانتومی مقاوم کنند.
هرچند هنوز کامپیوترهای کوانتومی به‌صورت تجاری عرضه نشده‌اند اما منابع زیادی برای ساخت آنها اختصاص داده شده که این موضوع ظهور این کامپیوترها را تسریع می‌کند. با ورود کامپیوتر کوانتومی به بازار، بلاکچین باید آماده پذیرش این فناوری باشد. دانشمندان در حال کار روی این موضوع هستند.

منبع : https://www.natlawreview.com/article/blockchain-and-quantum-computing

نظر شما