نانوزیست‌ابزاری برای جمع‌آوری نشانگر سرطان موجود در ادرار

تاریخ : ۲۱ دی ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۳۰۱

5 امتیاز از 1 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران با استفاده از نانوسیم اکسید روی موفق به ساخت حسگری شدند که قادر است حامل‌های بین سلولی که نشانگر سرطان هستند را شناسایی کنند.

محققان دانشگاه ناگویا موفق به ساخت ابزاری مبتنی بر نانوسیم شدند که با استفاده از آن می‌توان زیست‌شناساگرهای بیماری سرطان را در ادرار شناسایی کرد. در واقع این ابزار به‌عنوان حسگر برای شناسایی بیماری‌ قابل استفاده است.
سلول‌ها از طریق ساز و کارهای مختلف با هم ارتباط دارند، برخی از آن روش‌های ارتباطی برای دانشمندان شناخته شده است برای مثال در هنگام نیاز به پاسخ سریع، هورمونی وارد جریان خون می‌شود که عضلات را آماده عکس‌العمل می‌کند.
یکی از این ساز و کارها که کمتر شناخته شده، حامل‌های بین سلولی (EV) هستند. این حامل‌ها در بدن حرکت کرده و به‌عنوان پیغامبر میان سلول‌ها عمل می‌کند.
در مقاله‌ای که این گروه تحقیقاتی در نشریه Science Advanced به چاپ رساندند، ابزاری را معرفی کردند که می‌تواند EVها را به دام اندازد و از آنها برای شناسایی سرطان استفاده کند. یاکائو یاسوئی از محققان این پروژه می‌گوید: « EVها شناساگرهای بسیار مفیدی هستند به‌طوری که از آنها می‌توان برای شناسایی بیماری استفاده کرد. چالش پیشروی پزشکان این است که روشی غیرتهاجمی برای تشخیص EV ارائه کنند، ابزاری که بتواند به صورت مستمر با استفاده از نمونه خون یا ادرار بیمار اقدام به شناسایی EV کند.»
محققان دریافتند که EVها دارای میکروRNA هستند، رشته‌هایی که می‌توان آنها را در ادرار بیمار یافت و از آن به‌عنوان نشانگر بیماری استفاده نمود. اما به‌دام اندازی مقدار کافی از این RNAها کاری دشوار است.
یاسوئی می‌گوید: « مقدار EV در ادرار بسیار پایین است و غلظت آن کمتر از 0.01 درصد حجمی است. برای شناسایی آن ما از نانوسیم اکسید روی استفاده کردیم که روی نوعی پلیمر قرار داده شده است. این پلیمر ابزار مناسبی برای به‌دام‌اندازی است. ما با این روش موفق به جمع‌آوری 99 درصد از این EVها شدیم.»
این روش روی بیمارانی که دچار سرطان پروستات و مثانه مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج نشان داد که این ابزار به خوبی قادر به جمع‌آوری EVها است.

منبع : http://www.nanotech-now.com/news.cgi?story_id=54902

نظر شما