فناوری چاپ مولکولی برای ایجاد ساختارهای شیمیایی پیچیده مشابه بدن انسان

تاریخ : ۰۶ دی ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۱۳۳۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

فناوری ساخت هیدروژل‌های ناهمسانگرد با استفاده از لیتوگرافی مبتنی بر الکتروفورز با پیوند پروتئومیکس، زیست فناوری و میکروساخت، به ساخت الگوهای سه‌بعدی زیستی با ساختاری منحصر به فرد می انجامد.

فناوری جدید چاپ مولکولی با نام لیتوگرافی مبتنی بر الکتروفورز 3 بعدی، که در دانشگاه کوئین ماری متولد شده است؛ امکان تولید الگوهای پیچیده‌ مولکولی را از موادی ساده هم‌چون ایمونوگلوبین G، فیبرونکتین، الاستین و انواع هیدروژل‌های رایج فراهم آورده است. تطبیق‌پذیری این روش از طریق ایجاد الگوهای پیچیده‌ای هم‌چون ستون‌های موازی و عمودی، خطوط مورب، ترکیبات مولکولی دارای گرادیان و الگوهای پیچیده پروتئینی به چالش کشیده شده است. مقیاس اندازه‌‌های تولید شده شامل میکرومتر تا سانتی‌متر می‌شود.
این سیستم جدید می‌تواند در مهندسی محیط‌های هیدروژلی سه بعدی با امکان کنترل ساختار شیمیایی، ایجاد الگوها و گرادیان‌های سه‌بعدی زیستی، طراحی بنیان‌های جداسازی داروهای جدید و ساخت بافت‌های پیچیده به کار گرفته شود.
عمده بدن انسان از بخش‌های سه بعدی ناهمسانگرد و سلسله مراتبی ایجاد شده است. و به همین منظور برای ایجاد داروهای مؤثر برای اعضا و بافت‌های بدن لازم است تا از روش‌هایی استفاده شود که امکان بازسازی شرایط فیزیکی و شیمیایی بدن را داشته باشند.
کلید طراحی روش 3DEAL استفاده از الکترونیک و پوشش‌های خلل و فرج‌دار است. که به موجب آن‌ها امکان حرکت و متمرکز شدن اختصاصی انواع مولکول‌ها همراه با هیدروژل‌ها در رزولوشن‌های میکرونی و ابعاد بزرگ فراهم می‌شود.
مزیت عمده این روش دقت و قیمت مناسب آن است. این سیستم به سادگی با انواع هیدروژل‌های در دسترس قابل استفاده است و ‌الگو‌پذیری آن با انواع متفاوتی از مولکول‌ها وجود دارد.
براساس گفته سایر دانشمندان ایجاد ساختارهای وابسته به هیدروژل‌های ناهمسانگرد و مشابه مواد زیستی موجب ایجاد انگیزه در جامعه علمی شده است.پژوهشگران امیدوارند تا با ایجاد تغییراتی در این روش علاوه بر امکان طراحی الگوهای پیچیده از آن در کارهای تخصصی‌تر هم‌چون مهندسی بافت و مدل‌های آزمایشگاهی برای مطالعات زیستی بهره ببرند.
در مجموع می‌توان بیان داشت بنیان‌های روش 3DEAL ساده، در دسترس و کاربردی برای ایجاد محیط‌های ناهمسانگرد است که کاربردهای گسترده‌ای را در مطالعات سلولی، مدل‌های آزمایشگاهی، غربال‌ دارویی و مهندسی پروتئین در اختیار دارد.

منبع : https://phys.org/news/2017-12-molecular-technology-recreate-complex-chemical.html#jCp

نظر شما