ساخت پوست الکترونیکی مصنوعی با ترکیب لاستیک و نانولوله‌کربنی

تاریخ : ۰۴ دی ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۲۲۷۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران هندی با ترکیب نانولوله‌کربنی و لاستیک موفق به ساخت پوست الکترونیکی مصنوعی شدند که قادر است فشارهای بسیار کم را نیز تشخیص دهد.

محققان هندی موفق شدند با ترکیب لاستیک طبیعی و نانولوله‌کربنی، پوست مصنوعی بسازند. این پروژه مثال جالبی از ترکیب فناوری‌نانو با حوزه‌های دیگر برای حل مشکلات در بخش سلامت است.
پوست مصنوعی که محققان موسسه فناوری حیدرآباد ساخته‌اند به فشار حساس بوده و می‌توان آن را روی پوست به‌کار برد. این پوست مصنوعی برای کسانی که به هر دلیل حساسیت پوست خود را از دست داده‌اند قابل استفاده است، به‌طوری که توانایی تجربه لمس و حس فشار را به فرد بازمی‌گرداند. این پوست مصنوعی حتی در حالت کشیده شدن نیز خواص حسگری خود را دارد.
این پوست با شبیه‌سازی پوست انسان ساخته شده و کاملا زیست‌تخریب‌پذیر بوده و قیمت پایینی دارد. از نقطه نظر حسگری و توانایی در شناسایی فشارهای کم، این حسگر رفتاری شبیه به پوست بدن دارد.
مشابه این کار توسط گروهی دیگر از محققان انجام شده است. محققان آزمایشگاه ملی لورنس با استفاده از ترکیب پلیمر و نانولوله‌کربنی اقدام به تولید پوست مصنوعی هوشمندی کردند که می‌تواند بدن را از گزند عوامل شیمیایی و میکروبی محافظت کند. این پوست به صورت هوشمند مانع از ورود برخی گازهای خطرناک به بدن می‌شود. پلیمر به نوعی نقش محافظ را برای نانولوله‌ها به عهده دارد در واقع نانولوله‌های تراز شده به گونه‌ای عمود بر سطح قرار دارند و این پلیمرها، نانولوله‌ها را در میان می‌گیرند و محافظت کرده و در یک نقطه ثابت نگه‌ می دارند. روی سطح این پلیمر حفره هایی وجود دارد که به ترکیبات بزرگتر از 5 نانومتر اجازه عبور نمی‌دهد بنابراین بسیاری از مواد خطرناک زیستی و شیمیایی امکان عبور ندارند این در حالی است مولکول‌های آب می‌توانند از آن عبور کنند. آزمون‌های انجام شده روی این پوست مصنوعی نشان می‌دهد که تنفس با آن ساده‌تر از فناوری‌های فعلی است. دلیل این امر آن است که نرخ نقل و انتقال گازها در آن بیش از آن چیزی است که پیش از این پیش‌بینی می‌شد.
پیش از این راهبردهای مختلفی برای ساخت پوست مصنوعی مورد استفاده قرار گرفته است. یک گروه تحقیقاتی با استفاده از رشته‌های 300 تا 500 نانومتری از جنس طلا موفق بافت شبکه‌هایی شدند که قابلیت حسگر دارد. این گروه از این لایه برای تولید حسگری استفاده کردند که می‌تواند روی پوست قرار گرفته و به پیمایش علائم حیاتی بدن بپردازد.

منبع : https://www.biospectrumindia.com/news/58/10086/iit-h-researchers-create-an-artificial-skin.html

نظر شما