زیست‌حسگری برای شناسایی سریع و دقیق سرطان پروستات

تاریخ : ۲۳ آذر ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۴۵۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان دانشگاه تگزاس در حال توسعه سامانه‌ای هستند که با دقت بالا سرطان پروستات را شناسایی کند. آنها برای این کار زیست‌حسگری ساختند که بی‌نیاز از نمونه‌برداری بافت بتواند وجود سلول‌های سرطانی را تشخیص دهد.

پژوهشگران زیست‌حسگری ساختند که قادر است به‌صورت غیرتهاجمی سرطان پروستات را از روی نمونه ادرار بیمار شناسایی کند.
سرطان پروستات دومین سرطان رایج و سومین سرطان کشنده در مردان محسوب می‌شود. شناسایی زودهنگام این بیماری می‌تواند کمک شایانی به افزایش شانس زنده‌ماندن بیمار کند.
برای تشخیص این بیماری، از نمونه خون بیمار استفاده شده و آنتی‌ژن مربوط به سرطان پروستات (PSA) از آن استخراج می‌شود.
اگر سطح PSA بالا باشد، بیمار مشکوک به سرطان پروستات بوده و باید نمونه‌برداری بافت از پروستات بیمار انجام شود. آزمون‌های سنجش PSA از دقت بسیار کمی برخوردار بود و در بسیاری از موارد موجب عدم قطعیت در نتایج نمونه‌برداری می‌شود.
دلیل این دقت پایین آزمون‌های سنجش PSA آن است که در برخی موارد افزایش سطح این آنتی‌ژن به دلیل عفونت، التهاب مزمن یا تورم است.
یونگ یی از محققان دانشگاه تگزاس می‌گوید: «ارائه نتایج اشتباه در تست‌های مربوط به سنجش سرطان پروستات بسیار رایج است. در نتیجه بیماری مجبور به تحمل فرآیند نمونه‌برداری از بافت می‌شود که کاملا هم غیرضروری است. این نمونه‌برداری بسیار دردناک بوده و خود عامل عفونت است. همچنین به دلیل ماهیت سلول‌های تومور سرطان پروستات، تنها بخش کوچکی از نمونه برداشته شده، سرطانی بوده و این بخش هم می‌تواند در کلینیک‌ها گم شود.»
از آنجایی که 70 درصد از مردانی که تحت نمونه‌برداری از بافت قرار می‌گیرند، سالم تشخیص داده می‌شوند، این گروه تحقیقاتی تصمیم گرفتند تا روش بهتری برای شناسایی سرطان پروستات ارائه کنند.
محققان این پروژه قرار است روش تصویربرداری غیرتهاجمی برای کنترل نمونه ادرار بیمار ارائه کنند. معمولا سلول‌های مربوط به سرطان را می‌توان به‌صورت طبیعی در نمونه ادرار مشاهده کرد.
یونگ یی می‌گوید: « این سامانه که ما در حال توسعه آن هستیم یک زیست‌حسگر بسیار حساس است که به ما اجازه می‌دهد تا سلول‌های طبیعی را از سلول‌های سرطانی تفکیک کنیم. با این روش به‌صورت بسیار دقیقی می‌توان درباره وجود سرطان در بدن اظهار نظر کرد.»

منبع : http://www.business-standard.com/article/pti-stories/new-biosensor-may-detect-prostate-cancer-from-urine-117092500836_1.html

نظر شما