نانوحسگری برای آنالیز ترکیبات بازدم به‌منظور شناسایی بیماری

تاریخ : ۲۰ آذر ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۳۳۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران کره‌ای با استفاده از نانوذرات و نانوالیاف موفق به تولید حسگری شدند که با آنالیز ترکیبات موجود در بازدم، وجود یک بیماری را مشخص می‌کند.

شناسایی الگوهای موجود در بازدم می‌تواند به‌عنوان ابزاری برای شناسایی بیماری باشد. تشخیص ساده وجود یک گاز در بازدم یا غلظت آن روشی برای تشخیص بیماری در انسان است.
محققان کره‌ای در KAIST موفق به ساخت حسگر تشخیصی شدند که در آن از نانوکاتالیست‌ها برای شناسایی بیماری مشخصی استفاده می‌شود. این حسگر که با استفاده از نانوکاتالیست تولید شده و با کمک پروتئین به دست آمده، قادر است بازدم فرد را آنالیز کرده و اقدام به شناسایی بیماری کند.
این کاتالیست با استفاده از الگوگیری از نوعی پروتئین ساخته شده که روش تولید آن بسیار ساده بوده و نانوذرات کاتالیسیتی استفاده می‌کند. این گروه تحقیقاتی با این روش حسگر بسیار حساسی را ساختند که قادر است با دقت بالا گازهای موجود در بازدم را آنالیز کند.
نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان Innovative Nanosensor for Disease Diagnosis در نشریه Accounts of Chemical Research به چاپ رسیده است.
در بازدم انسان، ترکیبات مختلفی از جمله بخار، هیدروژن، استون، تولوئن، آمونیاک، سولفید هیدروژن و منوکسید کربن وجود دارد. برخی از این ترکیبات می‌تواند با بیماری‌هایی نظیر دیابت، آسم یا سرطان ریه در ارتباط باشد.
برای آنالیز بازدم، باید تنفس در یک کیسه جمع‌آوری شده و مورد آزمایش قرار گیرد. این بازدم به درون حسگر وارد شده و شناساگری شبیه به شناساگر تشخیص الکل کار شناسایی گازها را انجام می‌دهد. در حال حاضر با فناوری‌های رایج دقت و آستانه حد محدودی برای تشخیص وجود یک ترکیب در بازدم وجود دارد، که چندان مطلوب نیست.
برای حل این مشکل، محققان با استفاده از پروتئینی، اقدام به ساخت نانوقفس‌هایی کردند که در آن نانوذرات کاتالیستی آلیاژی وجود دارند.
این نانوقفس دارای مزایای متعددی است که از آن جمله می‌توان به امکان استفاده از عناصر مختلف جدول تناوبی در آن اشاره کرد.
در این پروژه محققان از نانوالیاف اکسید فلزی که با کاتالیست‌های هتروژن مزین شده، اقدام به تولید سامانه حسگری کردند. این نانوذرات به‌گونه‌ای انتخاب شده‌اند که بتوانند زیست‌شناساگر ویژه بیماری را به‌دام اندازند.

منبع : https://phys.org/news/2017-07-nanosensor-disease-diagnosis.html

نظر شما