ساخت نانوروبات با استفاده از تاژک باکتری

تاریخ : ۱۳ آذر ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۴۱۸

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران با استفاده از تاژک باکتری، پوشش‌دهی آن با سیلیکا و در نهایت اعمال روکشی از جنس نیکل بر سطح این سیلیکا، موفق به تولید نانوروباتی شدند که می‌توان با استفاده از میدان مغناطیسی آن را هدایت کرد.

نانوروبات‌ها دارای پتانسیل بالایی در حوزه‌های مختلف، از درمان سرطان گرفته تا رهایش دارو دارند اما باید روشی ساده و ارزان برای به‌کارگیری و هدایت آنها ارائه کرد. اخیرا محققان با الهام از باکتری‌ها موفق به هدایت نانوروبات‌های شناگر شده‌اند.
یک تیم تحقیقات بین‌المللی روشی ارائه کردند که با استفاده از پوشش‌های تاژک‌ها با سیلیکا، روبات شناگر نانومقیاس ساختند. نتایج این پروژه در نشریه APL Materials به‌چاپ رسیده است.
مین جون کیم از نویسندگان این مقاله می‌گوید: «ما نشان دادیم که می‌توان از تاژک باکتری‌ها به عنوان الگو برای تولید ساختارهای مارپیچ معدنی استفاده کرد. این یافته می‌تواند روی حوزه پزشکی تاثیر شگرفی داشته باشد.»
باکتری‌ها قدرت شناگری بسیار خوبی دارند به‌طوری که اگر ابعاد آنها را در حد ما انسان‌ها در نظر بگیرید، در مدت دو ثانیه قادر به طی 100 متر هستند.
پیش از این روش‌های بالا به پایین برای تولید چنین روبات‌هایی استفاده می‌شد مثلا از لیزر برای تراشیدن ساختار مورد نظر و رسیدن به ابعاد از پیش تعیین شده استفاده می‌شد که هزینه بالایی دارد.
در این پروژه محققان از راهبرد پایین به بالا استفاده کردند. آنها تاژک‌های نوعی باکتری را به کار گرفته و درون محلول قلیایی قرار دادند تا شکل مورد نظر خود را روی آن ایجاد کنند. سپس با استفاده از سیلیکا، سطح این پروتئین را پوشش دادند. دست آخر نیز روی سیلیکا را با نیکل پوشش دادند تا بتوان با میدان مغناطیسی، نانوروبات را هدایت کرد.
کیم می‌گوید: « یکی از چالش‌های ما اطمینان از این بود که این ساختار مارپیچ از تقارن لازم برخوردار است یا نه. دو جهت چرخش راست‌گردان و چپ گردن در این تاژک‌ها وجود دارد.»
نتایج آزمایش‌های انجام شده نشان داد که این نانوروبات می‌توان 4 برابر ابعاد خود را در هر ثانیه شنا کند. محققان معتقداند که این فناوری قابلیت استفاده در روش‌های درمان سرطان را داراست.

منبع : https://phys.org/news/2017-11-swimmingly-biotemplates-breakthrough-paves-cheaper.html

نظر شما