حسگر مبتنی بر اکسید گرافن برای تشخیص سریع سرطان پروستات

تاریخ : ۰۴ آذر ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۴۱۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران با استفاده از ترکیبات گرافنی موفق به ساخت نانوزیست حسگری شدند که قادر به تشخیص سرطان پروستات است. مزیت این روش به سرعت و دقت بالای حسگری است.

سرطان پروستات یکی از بیماری‌های رایج در جهان است که در صورت شناسایی زودهنگام می‌توان آن را درمان کرد. شناسایی سرطان پروستات با استفاده از آزمایش خون انجام می‌شود که در آن آنتی‌ژن ویژه پروستات (PSA) توسط آزمایشگاه مورد آزمایش و شناسایی قرار می‌گیرد. برای دریافت نتیجه باید دو هفته صبر کرد تا پزشک بتواند از روی نتایج درباره بیماری قضاوت کند.
تصور کنید دستگاهی داشته باشید که بتواند PSA را در مدت چند ثانیه شناسایی کرده و نتیجه را ارائه دهد. ویوک پاچوری و همکارانش اقدام به ساخت حسگری کردند که می‌تواند این زیست‌نشانگر بیماری را تشخیص دهد. پاچوری لیسانس زیست‌شناسی داشته و کارشناسی ارشد خود را در رشته شیمی گرفته است. او دکتری خود را در رشته فیزیک و در EPFL برای کار روی نانوحسگرهای الکترونیکی دریافت کرده است. همگرایی این سه شاخه از دانش به او کمک کرده تا بتواند اقدام به ساخت نانوزیست‌حسگری برای تشخیص سرطان پروستات کند.
این گروه تحقیقاتی از دانشگاه علوم کاربردی کایزرزلاترن موفق به ساخت حسگری شدند که در آن از نانوساختارها استفاده شده است. شکل این مواد و خواص فیزیکی و شیمیایی آنها موجب شده تا این حسگر بتواند در صورت وجود عوامل مورد نظر در محیط آنها را شناسایی کند.
این نانوحسگر به گونه‌ای طراحی شده که در صورت وجود ماده هدف در محیط، خواص الکتریکی ماده به کار رفته در حسگر تغییر کرده و می‌توان آنتی‌ژن مربوط به سرطان پروستات را شناسایی کرد. این گروه از اکسید گرافن نیز در این حسگر استفاده کرده‌اند. برای این کار گرافیت با استفاده از فرآیند شیمیایی به اکسید گرافن تبدیل شده و اکسید گرافن در ادامه با استفاده از گرما به گرافن احیاء می‌شود. باید تعادلی میان اکسید گرافن و گرافن در این حسگر وجود داشته باشد که محققان با استفاده از کنترل دما، اقدام به این کار کردند. این تعادل یکی از عوامل تعیین کننده حساسیت انتخابی حسگر برای شناسایی ماده هدف است.
این گروه از روش پوشش‌دهی اسپینی برای تولید یک لایه نازک گرافن/اکسیدگرافن روی ویفر سیلیکونی و شیشه استفاده کردند. بعد از خشک شدن لایه، با استفاده از مواد مقاوم به نور روی آن پوشانده شد.

منبع : https://investorintel.com/sectors/technology/technology-intel/commercialising-graphene-graphene-oxide-biosensors/

نظر شما