گرافن ابعاد بلوک‌ها را در بلاکچین کاهش می‌دهد

تاریخ : ۲۷ آبان ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۶۹۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک تیم تحقیقاتی نشان دادند که می‌توان از گرافن برای کاهش مصرف پهنای باند در بلاکچین استفاده کرد. گرافن ابعاد بلوک‌ها را کاهش می‌دهد.

در کنفرانس Bitcoin Conference 2017 که اخیرا در دانشگاه استنفورد برگزار شد، شرکت کنندگان درباره فناوری جدیدی در حوزه بیتکوین مطلع شدند. به نظر می‌رسد محققان به دنبال استفاده از گرافن به عنوان فناوری جدید انتشار بلوک هستند که براساس نتایج اولیه به‌دست آمده گرافن می‌تواند کارایی این فناوری را ده برابر افزایش دهد.
گرافن قادر به کاهش باندگپ مورد نیاز برای انتشار بلوک بوده و در نهایت کارایی سیستم را بهبود می‌دهد. این یافته اخیر برای فعالان حوزه بیتکوین بسیار شگفت‌انگیز بوده است. بریان لواین از دانشگاه مس‌آمرهست و همکارانش دریافتند که گرافن می‌تواند در این مسیر به آنها کمک کند. دستاوردهای این تیم تحقیقاتی نشان می‌دهد که این روش جدید از تمام دستورالعمل‌هایی که پیش از این استفاده شده کارایی بالاتری دارد.
در مقاله‌ای که این گروه منتشر کردند نشان دادند که ابعاد بلوک گرافنی، کسری از ابعاد بلوک در روش‌های دیگر است. برای مثال گروه نشان دادند بلوکی که در Xtreme Thinblock 17.5 کیلوبایت حجم دارد و در صورت فشرده شدن به Compact Blocks به 10 کیلوبایت می‌رسد، اگر با فناوری گرافن رمزگذاری شود، حجم 2.6 کیلوبایتی خواهد داشت. در واقع با این کاهش ابعاد بلوک می‌تواند پهنای باند مصرفی را به شدت کاهش داد. تنها اشکال استفاده از گرافن این است که با افزایش ممپول (mempool)، ابعاد بلوک افزایش می‌یابد.
بلاکچین زیربنای ارزهای دیجیتال مانند بیتکوین است. در بلاکچین، بلوک‌هایی وجود دارد که تراکنش‌ها روی آن نوشته شده و به امضاء تعداد زیادی از اعضاء می‌رسد. محاسبه هش داده‌های موجود روی هر بلوک کاری دشوار و زمان‌بر بوده که منجر به اعطاء سکه به کسانی می‌شود که این محاسبات را انجام دهند. معمولا دسته‌ای از افراد روی محاسبه کار کرده و در نهایت سکه اعطاء شده را میان یکدیگر تقسیم می‌کنند. برای محاسبه بلوک‌ها نیاز به سخت‌افزارهای بسیار قدرتمندی بوده تا امکان پردازش سریع اطلاعات را فراهم کند. در مجموع هر انچه که موجب کاهش زمان پردازش و کاهش مصرف پهنای باند شود، یک مزیت در فناوری بیتکوین محسوب می‌شود.


منبع : https://news.bitcoin.com/graphene-block-propagation-technology-claims-to-be-10x-more-efficient/

نظر شما