همکاری مشترک برای تولید ممریستور با استفاده از ALD

تاریخ : ۲۲ آبان ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۵۴۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان فنلاندی و چینی با همکاری یکدیگر اقدام به ساخت ممریستور با استفاده از روش لایه نشانی اتمی کردند. در این پروژه یک شرکت فنلاندی که تولید کننده تجهیزات ALD است با محققان موسسه فناوری و فیزیک مسکو همکاری داشته است.

محققان فنلاندی با استفاده از دستگاه لایه‌نشانی اتمی موفق به ساخت حافظه مبتنی بر مقاومت شدند که سرعت بالایی داشته و مصرف انرژی کمی دارد.
شرکت پیکوسان با همکاری موسسه فناوری و فیزیک مسکو اقدام به ساخت ممریستورهایی کرده که دارای ظرفیت بالا و سرعت قابل توجهی هستند. ممریستورها حافظه‌های بسیار کوچک با ساختار ساده بوده که در ولتاژ پایین کار می‌کند. استفاده از آنها می‌تواند ابعاد قطعات الکترونیکی را کاهش داده و مصرف انرژی را کم کند. این حافظه‌ها برای استفاده در حوزه اینترنت اشیاء و ادوات الکترونیکی قابل حمل مناسب است.
یکی از چالش‌ها در مسیر تولید ممریستورها، کنترل نقص‌های ساختاری است که استفاده از دستگاه ALD شرکت پیکوسان امکان کنترل رشد اکسید‌ها را در محصول فراهم می‌کند. با کمک این دستگاه می‌توان لایه‌های مورد نظر را روی هم قرار داد و در نهایت با دقت بالا ترکیب شیمیایی و ساختار ممریستور را کنترل کرد.
آندره کارکوف از محققان این پروژه می‌گوید: « ابزار پلاسمای شرکت پیکوسان به ما اجازه می‌دهد تا لایه نشانی فیلم‌های TaOx را با دقت انجام دهیم و گروه‌های ناخواسته را نیز با استفاده از پلاسما از سطح ممریستور حفظ کنیم.»
نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه Applied Materials به چاپ رسیده است.
یکی از عوامل موفقیت در این پروژه، استفاده از فناوری ALD بوده که یک فناوری به بلوغ رسیده در صنعت نیمه‌هادی محسوب می‌شود که این فناوری را می‌توان با فرآیندهای موجود ترکیب کرد.
مدیران شرکت پیکوسان می‌گویند که همکاری دراز مدتی با موسسه MIPT دارند که تولید این ممریستور ماحصل این همکاری دراز مدت است.
براساس پیش‌بینی‌های انجام شده ممریستورها بازار بسیار قابل توجهی در آینده نزدیک خواهند داشت. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که بازار ممریستور با رشد 71.2 درصدی در طول سال‌های آتی به رقم 384.51 میلیون دلار در سال 2025 خواهد رسید.

منبع : http://www.eenewseurope.com/news/new-approach-building-resistive-memories

نظر شما