آزمایشگاه روی تراشه‌ای برای شناسایی ویروس و باکتری

تاریخ : ۰۳ آبان ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۷۵۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان سامانه‌های مبتنی بر آزمایشگاه روی تراشه ساختند که با استفاده از آن می‌توان ویروس یا باکتری را به سرعت شناسایی کرد. این آزمایشگاه روی تراشه بروی کارتی قرار می‌گیرد که تلفن همراه از آن تصویربرداری می‌کند.

بیماری‌های عفونی یکی از بزرگترین مشکلات سلامت بشر بوده و هر سال عده‌ بسیاری را به‌کام مرگ می کشد. یافته‌های اخیر محققان نشان می‌دهد که می‌توان از تلفن‌های هوشمند برای مقابله با این بیماری استفاده کرد.
یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه ایلینویز و دانشگاه واشینگتون موفق به ساخت سامانه آزمایشگاه روی تراشه شدند که می‌توان آن را در ابعاد کارت‌های اعتباری ساخت. این آزمایشگاه روی تراشه توسط دوربین تلفن هوشمند تصویربرداری شده و نتایج آزمایش را به کاربر می‌دهد. هزینه انجام آزمون با این روش بسیار کم بوده و سرعت و دقت بالایی نیز دارد.
filereader.php?p1=main_c81e728d9d4c2f636
این فناوری که به آزمایشگاه روی تراشه مجهز است، حاوی آزمون‌های آنزیمی بوده که روی مقدار بسیار کمی از نمونه‌های خون انجام می‌شود. در این آزمون‌ها از فلورسانس سبز برای نشان دادن نتیجه استفاده می‌شود به‌طوری که این ترکیبات فلورسانس می‌توانند با دوربین‌های استاندارد مشاهده شوند. برای این کار، کارت ویژه‌ای طراحی می شود که این آزمایشگاه روی تراشه، روی آن قرار دارد. اپتیک‌ها و الکترونیک‌های مورد نظر در آن قرار داده شده به طوری که اگر کارت در فاصله مناسبی از دوربین قرار گیرد، می‌تواند نمونه را شناسایی کند.
نرم‌افزار موجود در تلفن همراه می‌تواند اطلاعات مربوط به آزمون را از روی کارت جمع‌آوری کند و این اطلاعات روی یک سرور ابری بارگذاری می‌شود.
نتایج این پروژه در قالب دو مقاله در نشریه Analytical Chemistry و Biomedical Devices منتشر شده است.
در این مقاله‌ها محققان نشان دادند که چگونه برخی ویروس‌ها نظیر ویروس زیکا را می‌توان شناسایی کرد. این کار از روی تنها یک قطره خون انجام شده است.
محققان این پروژه معتقداند که این فناوری می‌تواند موج تازه‌ای در ادوات تشخیص طبی ایجاد کند. با استفاده از این فناوری امکان تشخیص سریع و ارزان ویروس‌ها و باکتری‌ها وجود دارد. این فناوری به کاربر اجازه می‌دهد که به سرعت یک منطقه را آنالیز کرده و وجود ویروس را در آن شناسایی کند.

منبع : https://www.theengineer.co.uk/smartphone-diseases-diagnosis-lab-chip/

نظر شما