کاهش قیمت و افزایش دوام BCI با استفاده از الماس

تاریخ : ۱۹ مهر ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۳۳۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان معتقداند که الماس می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای ساخت رابط مغز و کامپیوتر (BCI) باشد. عمر رابط‌ها با استفاده از الماس افزایش یافته و قیمت آنها کاهش می‌یابد. الماس‌های مورد استفاده در رابط‌ها را می‌توان با روش CVD در آزمایشگاه تولید نمود.

متخصصان مدعی هستند که به زودی می‌توان از الماس‌ها برای ساخت نسل جدیدی از رابط‌های مغز و کامپیوتر ارزان قیمت استفاده کرد.
محققان دانشگاه بریستول به رهبری پاول می و پاول نیستور معتقداند که مواد کربنی یکی از مهمترین زیست‌مواد در قرن 21 است که می‌تواند در حوزه BCI استفاده شود.
در مقاله‌ای که با عنوان Diamond thin films: Giving biomedical applications a new shine منتشر شده است آمده است که این نانومواد را می‌توان به عنوان ماده‌ای مناسب برای ساخت ادوات قابل کاشت در بدن مورد استفاده قرار داد. این الماس‌ها به دلیل سه خاصیت اصلی که دارند برای این حوزه مناسب هستند:
• از نظر زیستی خنثی هستند بنابراین کمترین پاسخ ایمنی را در بدن ایجاد می‌کنند
• رسانای جریان الکتریکی بوده و می‌توان آن را با مواد دیگر کنترل کرد
• روی آنها الگوهایی می‌توان قرار داد که زیرلایه مناسبی برای رشد سلول‌ها باشند
این سه ویژگی موجب شده تا الماس به عنوان عنصری مناسب برای ساخت ادوات مورد استفاده در پزشکی انتخاب شود، به ویژه زمانی که لازم باشد تا روشی غیرتهاجمی مورد استفاده قرار گیرد.
رابط‌های مغز و کامپیوتر نیازمند ماده‌ای هستند که چنین ویژگی‌هایی داشته باشد بنابراین محققان معتقداند که الماس می‌تواند انتخابی مناسب برای ساخت رابط مغز و کامپیوتر باشد. این ادوات به پزشکان کمک می‌کند تا بتوانند کنترل اندام‌های مصنوعی در بدن را در اختیار فرد قرار دهند به طوری که فرمان‌های مربوط به حرکت از مغز به اندام مصنوعی منتقل می‌شود.
الماس به دلیل دوام بالایی که دارد می‌تواند موجب افزایش طول عمر رابط‌های مغز و کامپیوتر شود. پاول می‌ می‌گوید: «بیمار تنها با یک عمل جراحی، رابطی را دریافت می‌کند که می‌تواند برای همیشه در بدن او قرار داشته باشد. حسگرهایی در این رابط قرار داده شده که عمرشان می‌تواند از عمر بیمار نیز بیشتر باشد. چنین رابطی نیاز به هیچ سامانه خارجی ندارد، حتی با یک بلوتوث نیز می‌توان به این رابط دسترسی پیدا کرد.»
بنابراین الماس ماده‌ای مناسب برای ساخت رابط‌های ارزان قیمت و بادوام است. البته لازم نیست برای ساخت این رابط‌ها از الماس‌های طبیعی استفاده کرد بلکه با روش‌هایی نظیر CVD می‌توان الماس ر ادر آزمایشگاه رشد داد بنابراین تولید این الماس‌ها با قیمت بسیار کم امکان‌پذیر است.

منبع : https://www.imeche.org/news/news-article/%27cheap%27-diamonds-could-enable-implanted-brain-computer-interfaces

نظر شما
نظرسنجی