نانوحسگری با قابلیت شناسایی حرکت پیچشی در مقیاس نانو

تاریخ : ۱۸ مهر ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۳۴۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان نانوحسگری ساختند که قادر است حرکت پیچشی را شناسایی کند. این حسگر با ترکیب اپتیک و فناوری نانو ساخته شده و حساسیت بالایی دارد.

نانوحسگرها به دلیل ابعاد کوچک و حساسیت بالایی که دارند بسیار مورد توجه هستند و بازار آنها در حال گسترش بوده و تقاضا برای این فناوری در حال افزایش است. با کوچک‌تر شدن ابعاد تراشه‌ها و قطعات الکترونیکی، چالش جدی برای شناسایی خواص فیزیکی دینامیکی وجود دارد.
یک تیم تحقیقات بین المللی موفق به ساخت نوسانگر اپتومکانیکی نانومقیاسی شده که قادر به شناسایی حرکت‌های پیچشی است. این نانوحسگر با نور جفت شده و می‌تواند حرکت‌های مکانیکی را با دقت بالایی شناسایی کند.
نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان Torsional frequency mixing and sensing in optomechanical resonators در نشریه Applied Physics Letters به چاپ رسیده است.
جیانگو هانگ از محققان دانشگاه ژیان جیوتانگ در چین میگوید: « با توسعه فناورینانو، ما میتوانیم حرکت پیچشی را در مقیاس نانومتری کنترل کنیم. این قابلیت یک ابزار قدرتمند در اختیار ما قرار میدهد تا طبیعت را کاوش کنیم.»
هانگ که در موسسه آاستار سنگاپور نیز مشغول به فعالیت است میافزاید: « ما ساختاری ارائه کردیم که به آن طراحی پرتو در حفره گفته میشود. در این طراحی یک نوسانگر مکانیکی پیچشی درون یک حفره نوری قرار دارد. این سامانه میتواند حرکت پیچشی را درمقیاس نانومتری کنترل کند.»
نور میتواند برای شناسایی حرکت نانوذرات به کار رود که برای این کار نیاز به سامانهای دقیق و پیچیده است. محققان از راهبردی مشابه برای شناسایی پیچش در مقیاس نانو استفاده کردند. با استفاده از روش نانوساخت مبتنی بر سیلیکون، این گروه تحقیقاتی موفق به طراحی ابزاری شدند که نور از طریق شکافهای اچ شده روی سطح برای حسگر حرکت پیچشی استفاده میشود.
حرکت پیچشی در حفره، روی حرکت نور تاثیر گذاشته و آن را تغییر میدهد که این تغییر در نور خروجی شناسایی و ارزیابی میشود.
پژوهشگران معتقداند که این فناوری قابلیت استفاده در حوزه‌های مختلف را داراست و می‌توان در ادوات مختلف از آن استفاده نمود.


منبع : https://phys.org/news/2017-09-kind-optical-nanosensor-torque.html

نظر شما
نظرسنجی