همگرایی فناوری‌نانو و زیست‌فناوری برای ترمیم نخاع آسیب‌دیده

تاریخ : ۱۷ مهر ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۴۹۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان با استفاده از نوعی هیدروژل، موفق به ساخت نانوذراتی شدند که قادر به رهایش siRNA در سلول‌های عصبی بوده و می‌تواند فرآیند ترمیم اعصاب آسیب‌دیده را تسریع کند.

میکرولوله‌ها کاربرد وسیعی در اعصاب انسان دارند. میکرولوله‌ها دارای بخش‌های دینامیک بوده که تشکیل ساختارهایی را داده و دوباره از بین می‌روند. در سال‌های اخیر محققان حوزه نروبیولوژی به دنبال ساخت داروهای مبتنی بر این لوله‌ها هستند تا از آن برای تولید مجدد اعصاب استفاده کنند.
پیترباس از محققان دانشگاه درکسل می‌گوید: « پیش از این دانشمندان نشان داده بودند که داروها می‌توانند با پایدار کردن میکرولوله‌ها، آسیب‌های وارد شده به اعصاب را ترمیم کنند. در این پروژه ما نشان دادیم که می‌توان با افزایش مقدار بخش دینامیک این میکرولوله‌ها، فرآیند ترمیم را بهبود داد. برای این کار ما از پروتئینی موسوم به فیدژتین استفاده کردیم که در حالت عادی برای حفظ کشیدگی بخش دینامیک میکرولوله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در مقاله‌ای که این گروه تحقیقات با عنوان Nanoparticle Delivery of Fidgetin siRNA as a Microtubule-based Therapy to Augment Nerve Regeneration در نشریه Scientific Reports منتشر کردند نشان دادند که می‌تواند با استفاده از فناوری‌نانو سطح این پروتئین را کاهش داد.
در این راهبرد کاهش سطح این پروتئین و افزایش مقدار بخش دینامیک میکرولوله‌ها، به همراه پلتفورم رهایش نانوذرات حاوی siRNA به کار گرفته می‌شود.
این RNA برای متوقف کردن تولید پروتئین مورد نظر از طریق نانوذرات وارد بدن می‌شود. نانوذرات وارد سلول‌ها، بافت‌ها و اندام‌ها می‌شود. باس از محققان این پروژه می‌گوید: «ما با استفاده از کامپوزیت شیشه/هیدروژل موفق به ارائه پلتفورمی شدیم که قادر به حمل RNA است. این نانوساختار قادر به رهایش کنترل شده RNA است و علاوه این ماده قادر به رهایش ترکیباتی نظیر اکسید نیتریک یا دیگر مولکول‌های بزرگتر است.»
محققان این پروژه معتقداند که با استفاده از این روش می‌توان سطح پروتئین فیدژتین را کاهش داد و شرایط را برای ترمیم اعصال آسیب‌دیده فراهم کرد. با این کار می‌توان بیمارانی که دچار آسیب نخاعی هستند را درمان کرد.
این پروژه در محیط آزمایشگاه و روی سلول‌های کشت شده، انجام شده است و محققان در حال برنامه‌ریزی برای انجام آزمون بالینی روی حیوانات هستند.

منبع : http://www.nanowerk.com/spotlight/spotid=47978.php

نظر شما
نظرسنجی