تجاری‌سازی BCI برای انجام بازی کامپیوتری و تایپ بی‌نیاز از دست

تاریخ : ۱۶ مهر ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۳۳۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

شرکت لبز اقدام به ساخت رابط مغز و کامپیوتر (BCI) کرده که با استفاده از آن می‌توان بدون نیاز به کیبورد، تایپ کرد یا بازی‌های کامپیوتری را اجرا کرد. این فناوری نسبت به روش‌های پیشین، غیرتهاجمی بوده و نیاز به کاشت الکترود در جمجمه ندارد.

لبز (Labs) یکی از شرکت‌های نوپا در حوزه رابط‌های مغز و کامپیوتر است، این شرکت اخیرا اقدام به ساخت رابطی برای کمک به افراد معلول کرده است. این اولین باری نیست که یک شرکت ابزاری در این حوزه تولید می‌کند چندی قبل یک مرکز تحقیقاتی ابزاری تولید کرده بود که به کاربر اجازه می‌داد تا بدون نیاز به کیبورد بتواند تایپ کند. البته این یافته علمی در حد تحقیقات آزمایشگاهی بود. اما لبز این فناوری را یک گام به سوی تجاری‌سازی برده به طوری که حسگری ساخته که با نواری روی بازو بسته شده و کاربر بدون این که نیاز به کیبورد داشته باشد و تنها با فکر کردن به کلمات می‌تواند تایپ کند.
متن ایجاد شده روی صفحه نمایشگر با استفاده از سیگنال‌های مغزی نوشته می‌شود، این سیگنال‌ها توسط حسگرهای رابط دریافت شده و به صورت فرمان‌هایی در می‌آید که کامپیوتر این فرمان‌ها را اجرا می‌کند. در این روش نیاز به حرکت دست نبوده و کاربر نیاز به تداعی کردن حرکت تایپ ندارد و تنها با اندیشیدن می‌تواند تایپ کند.
پاتریک کیفوش بنیانگذار شرکت لبز این فناوری را روی تلفن هوشمند خود به کار برده است و با نسخه دمو موفق به کنترل کشتی در یکی از بازی‌های تلفن همراه‌اش شده است.
البته پیش از این، شرکت‌هایی نیز اقدام به ارائه فناوری مشابه این کرده بودند اما در تمامی آن نیاز به شکافتن جمجمه برای قرار دادن الکترودها در سر است. این در حالی است که در این فناوری نیاز به این فرآیند نبوده و تنها حسگرها روی بازو قرار داده می‌‌شوند. در حال حاضر این حسگرها با استفاده از بندی روی بازو بسته می‌شود این شرکت قصد دارد تا سال آینده ابعاد حسگر را کاهش داده به‌طوری که بتوان آن را همانند یک ساعت روی مچ بست.
به نظر می‌رسد که این فناوری می‌تواند روی توسعه واقعیت مجازی نیز تاثیر به‌سزایی بگذارد. محققان پیش‌بینی می‌کنند که 3 تا 4 سال آینده این فناوری در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گیرد.


منبع : https://hothardware.com/news/brain-machine-interface-will-blow-minds

نظر شما
نظرسنجی