ساخت اولین نانونرون مصنوعی با قابلیت شناسایی صدا

تاریخ : ۱۵ مهر ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۴۳۳

5 امتیاز از 1 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران موفق به ساخت نانونرونی شدند که قادر به تشخیص اعداد بیان شده توسط افراد مختلف است. این نانونرون اساس ساخت تراشه‌های شبیه به مغز بوده که قادر به پردازش صدا و تشخیص آن است.

محققان یک تیم تحقیقات بین المللی از فرانسه، ژاپن و آمریکا اقدام به ساخت نانونرونی کردند که قادر به شناسایی و تشخیص صدا است. این اولین نانونرون مصنوعی است که می‌تواند اعدادی که افراد مختلف بیان می‌کنند را تشخیص دهد.
اخیرا دستاوردهایی در این حوزه منتشر شده که در یکی از آنها که در نشریه Nature به چاپ رسیده است. در این مقاله محققان نانونرونی با قابلیت استفاده در هوش مصنوعی ساختند. الگوریتم مورد استفاده در این فناوری به گونه‌ای طراحی شده که می‌توان از آن برای تشخیص صدا و تصویر استفاده کرد. اجرای برنامه‌های هوش مصنوعی روی کامپیوترهای رایج نیاز به مقدار زیادی انرژی دارد به‌‌طوری که میزان مصرف انرژی آن 10 هزار برابر بیشتر از مغز انسان است. برای کاهش میزان انرژی مورد نیاز، باید از مغز انسان الهام گرفت، از این رو محققان به‌دنبال تقلید از سیناپس‌ها و نرون‌های مغزی هستند
تا پیش از این، نانونرونی که پایدار باشد و بتواند با اعتماد بالا اطلاعات را پردازش کند، تولید نشده بود. در این پروژه محققان برای اولین بار، نانونرونی ساختند که پایدار بوده و قابلیت شناسایی اعداد بیان شده توسط افراد مختلف را با دقت 99.6 درصد دارد.
در این فناوری از نوسانگر مغناطیسی پایدار استفاده شده است. هر چرخش این نانوقطب‌نما، خروجی الکتریکی ایجاد می‌کند که شبیه به پالس‌های الکتریکی نرون‌ها زیستی است. در طول چند سال آینده، نانونرون‌ها می‌توانند منجر به سیناپس‌های مصنوعی شده و به‌صورت زنده اطلاعات را آنالیز کنند.
این پروژه ماحصل همکاری آزمایشگاه‌های تحقیقاتی مختلف است و هدف نهایی آن نیز ساخت تراشه‌های بسیار کوچک با مصرف انرژی پایین است، تراشه‌هایی که هوشمند بوده و می‌توانند موقعیت پیرامون را شناسایی کرده و بهترین پاسخ را نسبت به محرک‌های خارجی بدهند.
از این فناوری می‌توان برای تولید خودروهای خودران یا روبات‌های هوشمند استفاده کرد.

منبع : http://www.defenceweb.co.za/index.php?option=com_content&view=article&id=49318&Itemid=116&catid=

نظر شما
نظرسنجی