ساخت نانوحسگری برای شناسایی نانوبرچسب‌ در سیال‌های زیستی

تاریخ : ۰۳ مهر ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۴۴۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان نانوحسگری ساختند که می‌تواند برچسب‌های نقاط کوانتومی را در سیال‌های بدن شناسایی کند. مزیت این فناوری، امکان شناسایی و تصویربرداری غلظت‌های بسیار کم برچسب است.

نقاط کوانتومی کاربردهای متنوعی طی سال‌های اخیر پیدا کرده‌اند. برخی از محققان از این نقاط در سیال‌های زیستی استفاده کرده تا به عنوان برچسب در فرآیند شناسایی مورد استفاده قرار گیرد. اما چگونه می‌توان این ذرات را به دام‌انداخت؟
محققان دانشگاه ملبورن در استرالیا با همکاری محققان چینی، با استفاده از نانوابزاری شبیه به انبرک نوری، نانوآنتنی ساختند که می‌تواند برای به‌دام‌اندازی نقاط کوانتومی منفرد در مخزن میکروسیالی به کار رود. این ابزار که یک دستگاه تابنده پرتو از جنس سیلیکون است عملکردی شبیه به انبرک نوری دارد.
کنث لنزس از محققان این پروژه می‌گوید: « انبرک نوری رایج براساس تابش نور و متمرکز کردن آن روی نقطه‌ای خاص کار می‌کند که در این پروژه از ساز و کاری مشابه این استفاده شده است. به‌دام اندازی اجسام بسیار کوچک، دشوار است چرا که میزان نیروی به‌دام‌اندازی با حجم ذره تغییر می‌کند و برای ذراتی که در حال حرکت براونی هستند، این نیرو بسیار کوچک‌تر از حرکت براونی است.»
این نانوآنتن از حلقه سیلیکونی تشکیل شده که یک جفت استوانه سیلیکونی نیز آن را محاط کرده است. این ساختار با استفاده از لیتوگرافی پرتوالکترونی و اچ یون‌فعال ساخته شده است. این نانوآنتن قادر است نور مادون قرمز را برای به دام‌اندازی نقاط کوانتومی در شیار 50 نانومتری موجود میان دو استوانه مورد استفاده قرار دهد.
تمام این ساختار روی تراشه‌ای قرار داده شده تا بتوان از آن به عنوان حسگر نقاط کوانتومی استفاده شود، حسگری که قادر به شناسایی برچسب‌های مبتنی بر نقاط کوانتومی در سیال‌ها بدن است. یک دوربین CCD نیز برای تصویربرداری از این تابش فلورسانس نقاط کوانتومی به‌دام افتاده در این ابزار قرار داده شده است.
این گروه برای بررسی عملکرد این حسگر، از محلول حاوی نقاط کوانتومی با غلظت بسیار پایین استفاده کردند و در نهایت این نقاط به‌دام افتاده و شناسایی شدند.
شناسایی مقادیر بسیار کم از نقاط کوانتومی، اصلی‌ترین چالش زیست‌حسگری است که این نانوحسگر موفق به انجام آن شده است.

منبع : https://phys.org/news/2017-08-quantum-dot-biosensors.html

نظر شما
نظرسنجی