توسعه نانوحسگر مبتنی بر DNA برای تشخیص و درمان سرطان

تاریخ : ۰۱ مهر ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۴۵۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان دانمارکی و آمریکایی موفق به ارائه حسگر مبتنی بر DNA شدند که می‌توان از آن برای شناسایی ترکیبات ضدسرطان استفاده کرد.

توسعه‌ حسگرهای مبتنی بر DNA گام بزرگی در مسیر علم پزشکی است. یافته‌های اخیر محققان یک قطعه دیگر از پازل حوزه پزشکی شخصی را کامل کرده و حساسیت شناسایی بیماری سرطان را یک گام به جلو می‌برد.
در طول چند سال گذشته حسگرهای مبتنی بر DNA در حال گسترش بوده‌اند که دلیل این امر موفقیت‌ها و دستاوردهای مربوط به سنتز شیمیایی اولیگونوکلئوتیدهای مصنوعی است. همچنین امکان ترکیب سامانه‌های حسگری مبتنی بر DNA با نانومواد مختلف بوجود آمده است.
در حال حاضر حسگرهای مختلف مبتنی بر DNA برای شناسایی فعالیت‌های مولکول‌های کوچک، پروتئین‌ها و آنزیم ساخته شده است که این حسگرها با استفاده راهبردهای اپتیکی یا الکتروشیمیایی فرآیند خواندن را انجام می‌دهند. در برخی از این پروژه‌ها، حسگرها با نانوساختارهای کوچک ترکیب شده‌اند. برخی حسگرها نیز براساس ساختار نسبتا ساده‌ای نظیر رشته منفرد یا جفت شده DNA طراحی شده‌اند. این دستاوردها منجر به پدیدار شدن فرصت‌های تازه‌ تحقیقاتی شده است.
با استفاده از سامانه‌های حسگری DNA، محققان یک تیم تحقیقاتی در آمریکا و دانمارک موفق به ارائه آرایه‌ای شدند که در آن از جفت رشته‌های DNA استفاده شده است. در این ساختار چیدمان دو نانوحلقه DNA به گونه‌ای است که می‌توان فعالیت آنزیمی را در بدن شناسایی کرد.
Topo II ماده‌ای است که اهمیت زیادی در درمان سرطان دارد و برای ساخت داروی ضدسرطان از آن استفاده می‌شود اما اثرات جانبی این ماده مشکلاتی در پی دارد. این حسگر می‌تواند به صورت مستقیم فعالیت Topo II را اندازه‌گیری کرده و حتی امکان ارائه رابطه میان فعالیت این آنزیم و پاسخ سلول سرطانی به دارو را نیز امکان‌پذیر می‌کند.
محققان این پروژه با استفاده از این حسگر موفق به تقکیک دو نوع آنزیم Topo II و Topo I شدند که این تمایز برای تشخیص و درمان سرطان بسیار اهمیت دارد. همچنین این فناوری برای ارائه روش‌های درمان شخصی بسیار مناسب است.

منبع : http://www.nanotech-now.com/news.cgi?story_id=54690

نظر شما
نظرسنجی