طراحی و ساخت نانوماشین حامل دارو برای درمان سرطان

تاریخ : ۲۲ شهریور, ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۵۸۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران یک تیم تحقیقات بین المللی از آمریکا و انگلستان اقدام به ساخت نانوماشینی کردند که قادر است در مدت سه دقیقه دیواره سلولی سلول‌های سرطانی را سوراخ کند و دارو را درون تومور رهاسازی کند. این نانوماشین می‌تواند برای درمان انواع سرطان‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

به زودی می‌توان از فناوری‌نانو برای مقابله مستقیم با بیماری در بدن استفاده کرد. اخیرا محققان نشان دادند که نوعی نانوروبات قادر است برای درمان سرطان‌های بسیار کشنده مورد استفاده قرار گیرد.
نتایج این پروژه در نشریه Nature به چاپ رسیده است.
یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه کارولینا با همکاری محققانی از دانشگاه رایس روی ساخت نانوماشین مولکولی کار می‌کنند که قادر است غشاء سلول را شکافته و از میان آن عبور کند. با این کار می‌توان دارو را مستقیم وارد تومور سرطانی کرد.
پژوهشگران انگلیسی دانشگاه دورهام آزمایشی روی این فناوری انجام دادند و نتایج آن نشان داد که این نانوماشین برای شکافتن دیواره سلولی سرطان پروستات تنها سه دقیقه زمان نیاز دارد. این نانوماشین به سرعت سلول سرطانی را از بین برد.
روبرت پال رهبر تیم تحقیقاتی این پروژه معتقد است که این نانوماشین می‌تواند برای از بین بردن تمام سرطان‌ها حتی آنهایی که نسبت به دارو مقاوم هستند، مورد استفاده قرار گیرد.
پال می‌گوید: « ما در حال حرکت به سوی تحقق ساخت نانوماشین‌های فعال‌شونده با نور هستیم تا سلول‌های سرطانی را هدف قرار دهیم. این روش می‌تواند برای مقابله با سرطان‌هایی که در مقابل شیمی‌درمانی مقاوم هستند نیز به کار رود. به محض توسعه این فناوری، از این راهبرد می‌توان برای درمان غیرتهاجمی سرطان استفاده کرد و جان بسیاری از بیماران را در سراسر جهان نجات داد.»
این نانوماشین قادر است با سرعت سه میلیون بار در ثانیه بچرخد که این چرخش سریع موجب غلبه آن بر حرکت براونی می‌شود. حرکت براونی عامل اصلی حرکت برخی ذرات میکروسکوپی در جریان خون است.
این نانوماشین به قدری کوچک است که 50 هزار عدد از آن در قطر تار موی انسان جا می‌شود. این گروه تحقیقاتی برای اثبات عملکرد نانوماشین، آن را روی میکروارگانیسم‌ها و ماهی‌ها مورد آزمایش قرار داده‌اند. در صورت موفقیت این فناوری آنها قصد دارند که نانوماشین را روی جوندگان نیز مورد آزمایش قرار دهند.

منبع : https://www.rt.com/usa/401836-nanomachines-cancer-cells-treatment/

نظر شما
نظرسنجی