تا عملیاتی شدن کامپیوتر کوانتومی، یک دهه باقی است!

تاریخ : ۲۱ شهریور, ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۶۰۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

جان مارتینز از دانشگاه کالیفرنیا که در شرکت گوگل روی ساخت کامپیوتر کوانتومی کار می‌کند، در سخنرانی اخیر خود در Crypto 2017 اعلام کرد که تهدید کامپیوترهای کوانتومی برای سیستم‌های رمزگزاری فعلی در آینده نزدیک عملی نمی‌شود.

جان مارتینز از شرکت گوگل معتقد است که کامپیوتر کوانتومی در آینده نزدیک نمی‌تواند تهدیدی برای سامانه‌های رمزگذاری شده رایج باشد. هر چند که در حال حاضر برخی به شدت نسبت به این موضوع هشدار می‌دهند اما این موضوع به سرعت نمی‌تواند عملی شود.
جان مارتیز در سخنرانی خود در کنفرانس Crypto 2017 در دانشگاه کالیفرنیا گفت که حداقل یک دهه لازم است تا کامپیوترهای کوانتومی پیاده‌سازی شوند و ساخت این کامپیوترها بسیار دشوارتر از کامپیوترهای کلاسیک است.
برنارد دیوید متخصص حوزه رمزگذاری از موسسه فناوری توکیو می‌گوید: « شکست رمزهای فعلی دنیای دیجیتال توسط کامپیوتر کوانتومی بدان معناست که شما بتوانید در تراکنش‌های مالی دست ببرید و امکان سرقت پول را به‌دست آورید.»
مارتین تاملینسون استاد رشته امنیت مخابرات از دانشگاه پلی‌موث که پیش‌ از این در مصاحبه‌ای عنوان کرده بود محاسبات کوانتومی می‌تواند بیت‌کوین را تحت تاثیر قرار دهد، گفت: « اگر کامپیوتر کوانتومی در اختیار شما باشد، می‌توانید هر کلید و رمزی را پیدا کنید که این کار در مدت یک یا دو دقیقه انجام می‌شود. بنابراین این سامانه‌ها می‌توانند بیت‌کوین را تهدید کنند.»
این درحالی است که مارتینز معتقد است که بیت‌های کوانتومی بسیار ناپایدار هستند و در واقع کیوبیت ها را شکل سه بعدی از بیت های رایج می‌داند. به اعتقاد مارتینز هر چند که مسابقه جدی میان مراکز تحقیقاتی برای تولید سامانه‌های محاسبات کوانتومی وجود دارد اما بیشتر کیوبیت‌های تولید شده دقیق نیستند و در حال حاضر بیشتر محققان روی پایداری کیوبیت‌ها و کاهش خطای آن کار می‌کنند.
سایه خطر سامانه‌های کوانتومی روی سیستم‌های رمزگذاری فعلی وجود دارد و متخصصان رمزگذاری در حال کار روی دستورالعمل‌های جدیدی هستند، دستورالعمل‌هایی که می‌تواند در مقابل حملات کامپیوترهای کوانتومی مقاومت کند.
مرکز کوانتومی روسیه اعلام کرده که روی توسعه تحقیقات در بخش رهیافت‌های بلاکچین کار می‌کند. در مجموع باید گفت که عکس‌العمل مراکز تحقیقاتی در جهان به شکلی است که به نظر می‌رسد تهدید کامپیوترهای کوانتومی جدی گرفته شده است.

منبع : https://news.bitcoin.com/john-martinis-believes-quantum-computing-threat-to-be-long-way-off/

نظر شما
نظرسنجی