اثبات منشاء تابش‌ فلورسانس خوشه‌های طلا در فرآیند حسگری

تاریخ : ۲۰ شهریور, ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۵۰۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان نشان دادند که منشاء تابش فلورسانس از نانوخوشه‌های طلا که با لیگند محاط شده، هسته طلا است. این یافته‌ها برای ساخت زیست‌حسگر و برچسب‌های زیستی طلا نقش حیاتی دارد.

نانوخوشه‌های طلا از پایداری شیمیایی و نوری، زیست‌ تطبیق‌پذیری و خواص نوری و الکتریکی قابل توجهی برخوردار هستند بنابراین این مواد برای تولید زیست‌حسگر گزینه مناسبی محسوب می‌شوند.
محققان برای محافظت از نانوخوشه‌های طلا آنها را با استفاده از لیگند محافظت می‌کنند لیگندهایی که می‌توانند به سطح مولکول‌های زیستی متصل شوند. با این حال هنوز محققان اطلاعات زیادی درباره خواص لومینسانس نانوخوشه‌های طلای محافظت شده با لیگند ندارند.
یک تیم تحقیقات بین المللی از سوئیس، ایتالیا، آلمان و آمریکا نشان دادند که تابش فلورسانس ویژگی ذاتی خود نانوذرات طلا است. این گروه از نانوذرات طلا با ساختار تتراهدرال موسوم به Au20 در این پژوهش استفاده کردند.
هارالد برون از موسسه EPFL می‌گوید: « ما ابتدا طیف فلورسانس، برانگیختگی و جذب Au20 را به تنهایی گرفتیم. نتایج ما نشان داد که هسته فلزی این خوشه که توسط لیگند محافظت می‌شود می‌تواند برای زیست‌حسگر و برچسب‌زنی زیستی مورد استفاده قرار گیرد.»
این گروه تحقیقات یک سری از خوشه‌های Au20 را تولید کردند. پیمایش خواص نوری این خوشه‌ها در فاز گازی کاری دشوار بود، چرا که نسبت سیگنال به نویز در آنها بسیار کم است. برای حل این مشکل محققان این ساختار را درون یک ماتریکس نئون جامد قرار دادند. برای این کار خوشه‌ها در زمینه گاز نئون روی سطحی با دمای 6 درجه کلوین قرار داده شده‌اند.
از آنجایی که نئون یک گاز نجیب است، برهمکنش ضعیفی با محیط دارد و می‌توان تاثیر آن را روی خواص خوشه‌ها نادیده گرفت. این گروه چنین فرض کردند که نتیجه بدست آمده با تقریب مناسبی، مربوط به خواص خوشه‌های طلا است.
این گروه با استفاده از لیزر اقدام به برانگیختگی این ساختار کرده و دریافتند که خوشه‌ها تابش فلورسانس بسیار تیزی در طول موج 739.2 نانومتر دارند.
این نتایج نشان داد که منشاء تابش فلورسانس در این خوشه‌ها، هسته طلا بوده و لیگندها نقشی در آن ندارند. از این یافته‌ها می‌توان برای تولید زیست‌برچسب‌های مبتنی بر طلا و همچنین نانوزیست‌حسگر استفاده کرد.

منبع : http://www.chemeurope.com/en/news/164504/gold-shines-through-properties-of-nano-biosensors.html

نظر شما
نظرسنجی