ترکیب BCI و واقعیت مجازی برای کمک به راه رفتن معلولان

تاریخ : ۱۹ شهریور, ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۴۹۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران برای اولین بار رابط مغز و کامپیوتر (BCI) را برای توانبخشی معلولان به منظور راه‌رفتن به کار گرفتند. این گروه رابط مجهز به واقعیت مجازی ساختند که قادر به کمک به کسانی است که در اثر سکته یا آسیب به نخاع با مشکل راه‌رفتن روبرو هستند.

محققان برای اولین بار نشان دادند که می‌توان از رابط مغز و کامپیوتر استفاده کرد تا به معلولان به صورت مجازی آموزش راه‌رفتن داده شود. بیمارانی که دچار مشکل نخاعی هستند یا افرادی که دچار سکته شده‌اند می‌توانند از این رابط برای بازیابی توانایی راه‌رفتن استفاده کنند.
نتایج این پروژه محققان دانشگاه هوستون در قالب مقاله‌ای با عنوان Real-time EEG-based brain-computer interface to a virtual avatar enhances cortical involvement in human treadmill walking در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.
محققان این پروژه معتقداند که فعالیت‌های مشابهی پیش از این انجام شده اما این اولین باری است که این ابزار روی انسان مورد آزمایش قرار گرفته است.
در این پروژه یک رابط غیرتهاجمی برای جمع‌آوری اطلاعات مغز ساخته شده ات که می‌تواند بخشی از مغز را که مسئول حرکت بدن است رصد کرده و با جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات این بخش و اعمال الگوریتمی روی آن در نهایت دستوری برای انجام حرکت به مغز ارسال می‌شود.
در این مقاله محققان آورده‌اند که: «کنترل آگاهانه اجزاء بدن برای بازیابی و توانبخشی اهمیت زیادی دارد. نتایج یافته‌های ما نشان می‌دهد که استفاده از این رابط مغز و کامپیوتر که مجهز به واقعیت مجازی نیز هست، می‌توان به کنترل آگاهانه بیشتر در معمولا منجر شود.»
در این پروژه 8 نفر که دچار معلولیت بودند از هدست 64 کاناله‌ای استفاده کردند که به افراد روی تردمیل کمک می‌کند تا با تماشای آواتار اقدام به حرکت کنند. این هدست اطلاعات مربوط به حرکت را از زانو و بخش‌های مختلف پا با استفاده از حسگرهایی دریافت می‌کند.
محققان اعلام کردند این رابط مغز و کامپیوتر موجب افزایش فعالیت بخش‌هایی از کورتکس مغز می‌شود. پیش از این نیز تحقیقاتی در این باره انجام شده بود و نشان داده شده بود که خطاهایی در یادگیری مغز در فرآیند توانبخشی ایجاد می‌شود بنابراین باید از ابزاری جدید برای آموزش به مغز استفاده می شود، مغز نیز به زمانی برای یادگیری توانمندی‌ نیاز دارد. این رابط به مغز آموزش می دهد تا دوباره فرآیند حرکت را تمرین کند.

منبع : https://www.sciencedaily.com/releases/2017/08/170823121336.htm

نظر شما
نظرسنجی