ترکیبDNA و نانولوله‌کربنی برای ساخت زیست‌حسگر

تاریخ : ۱۴ شهریور ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۵۰۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران سوئیسی با پیچیدن رشته DNA در اطراف نانولوله‌کربنی موفق به ساخت زیست‌حسگری شدند که قادر به شناسایی زیست‌مولکول‌های منفرد است.

یک تیم تحقیقاتی از EPFL سوئیس موفق به ساخت حسگری شده که قادر به شناسایی زیست‌مولکول‌های منفرد است. این حسگر که در آن از نانولوله‌کربنی استفاده شده می‌تواند زیست‌مولکول‌های موجود در خون، آب و هوا را شناسایی کند.
نانوزیست‌حسگرها به سرعت در حال توسعه بوده و کاربردهای زیادی نیز در بخش تحقیقات زیستی، پزشکی و دارویی دارد. چنین حسگرهایی قادراند به صورت دائمی علائم بیماری و نشانگرهای مربوط به بیماری را زیر نظر داشته و مورد بررسی قرار دهند. از این حسگرها می‌توان برای کنترل بیماری‌هایی نظیر دیابت استفاده نمود.
در این حسگر از نانولوله‌های کربن استفاده شده است. یکی از ویژگی‌های نانولوله‌های کربنی، نشر نور در طیف مادون قرمز نزدیک در حین برانگیختگی با لیزر است.
در این پروژه از خواص نوری نانولوله استفاده شده است به طوری که این نانولوله با یک رشته منفرد از DNA ترکیب شده و کل ساختار برای حسگری مورد استفاده قرار گرفته است.
زمانی که یک پروتئین یا DNA وجود مولکول هدف را در نزدیکی نانولوله‌کربنی شناسایی کند، پیکربندی آن دچار تغییر می‌شود که می‌توان این تغییر پیکربندی را روی نانولوله‌کربنی حس کرد. با تغییر ساختار نانولوله‌کربنی، خواص نشر نور آن نیز دستخوش تغییر شده و از روی این سیگنال می توان فرآیند را شناسایی کرد.
محققان این پروژه معتقداند که این فناوری دارای قابلیت استفاده در مقیاس تجاری را داراست. البته بعد از ساخت این حسگر باید حساسیت و انتخاب‌پذیری آن مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت ترکیب آن با ادوات دیگر تسهیل شود. یکی از روش‌های استفاده از این فناوری آن است که این نانولوله‌های پوشش‌داده شده با DNA را درون ژل‌هایی قرار داد و در نهایت این ژل‌ها را در یک ابزار میکروسیالی تثبیت نمود. بسته به این که نانولوله‌ها چگونه در ژل پخش شده‌اند، میزان شدت تابش و الگوهای تغییر می‌کند.
این فناوری قابلیت شناسایی یک ماده از میان نمونه‌ای حاوی چند ماده پیچیده مختلف را دارد.

منبع : https://www.azonano.com/news.aspx?newsID=35741

نظر شما
نظرسنجی