حسگری که با تار و پود لباس ترکیب شده است

تاریخ : ۰۹ شهریور ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۴۱۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان با استفاده از لایه نازک سیلیکون و نقره موفق به ساخت حسگری شدند که قادر است با الیاف ترکیب شده و در پوشاک مورد استفاده قرار گیرد. این حسگر می‌تواند اطلاعات مربوط به حرکت فرد را شناسایی و مخابره کند.

یک تیم تحقیقاتی از موسسه مهندسی الهام گرفته از زیست‌شناسی ویس موفق به ساخت حسگری از جنس سیلیکون شدند که می‌توان آن را روی بدن انسان قرار داد تا حرکات بدن را با دقت بالا شناسایی کند. کونور از محققان این پروژه می‌گوید: « ساخت این حسگر ما را بسیار هیجان‌زده کرد، حسگری که می‌توان آن را روی منسوجات قرار داد و با الیاف مختلف قابل ترکیب شدن است.»
اوزگور آتالی از محققان این پروژه می‌گوید: «ما در این پروژه روشی ارائه کردیم که با استفاده از آن می‌توان حسگرهایی با شکل دلخواه تولید کرد که خواص آن در تمام نقاط یکسان است. این حسگرها را می‌توان با الیاف ترکیب کرد و در حوزه‌های مختلف به کار برد.»
نتایج این پروژه در نشریهTechnologies Advanced Materials به چاپ رسیده است.
تیم تحقیقاتی موسسه ویس از یک ورق نازک سیلیکونی استفاده کردند که بین دو لایه نقره محاط شده است. این ساختار رسانا بوده و می‌تواند نقش حسگر را ایفا کند. این حسگر با اندازه‌گیری ظرفیت، توانایی نگهداری بار الکتریکی، میان دو الکترود اقدام به اندازه‌گیری و شناسایی می‌کند.
زمانی که به یک نقطه از این حسگر فشار وارد می‌شود، لایه سیلیکونی نازک تر شده که منجر به نزدیک تر شدن لایه رسانا می‌شود که این موضوع موجب تغییر ظرفیت حسگر می‌شود. با رصد این ظرفیت می‌توان میزان تغییر شکل را در حسگر اندازه‌گیری کرد.
این حسگر به گونه‌ای طراحی شده که می‌توان فاصله میان الیاف را در پوشاک با استفاده از این حسگر پر کرد که این موضوع به عملکرد بهتر حسگر حرکتی کمک می‌کند.
قرار گرفتن سیلیکون در میان الیاف موجب می شود تا استحکام آن بهبود یافته و در عین کشیده شدن، دچار تغییر شکل جدی نشود. همچنین وجود سیلیکون به الیاف کمک می‌کند تا بعد از کشیده شدن دوباره به حالت اولیه خود باز گردد. وجود رسانایی در این حسگر موجب می‌شود تا سیگنال‌های الکتریکی از حسگر به بیرون منتقل شود و بتوان از آن استفاده کرد.

منبع : http://www.innovationintextiles.com/smart-textiles-nanotechnology/fabricbased-sensors-for-wearable-robots/

نظر شما
نظرسنجی