نانوحسگری که مانند مو روی بدنه هواپیما قرار می‌گیرد

تاریخ : ۰۵ شهریور ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۶۳۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان با استفاده از نانولوله‌کربنی حسگری ساختند که همانند مو روی بدنه هواپیما قرار می‌گیرد تا هر نوع تغییر محیطی را شناسایی کرده و با استفاده از تحلیل‌های هوش مصنوعی پاسخ مناسب به این تغییرات داده شود. با این حسگر هواپیما پروازهای چابک‌تری را تجربه خواهد کرد.

محققان آزمایشگاه تحقیقات نیروی هوایی آمریکا موفق به ساخت نانوحسگری شدند که می‌تواند در هواپیماها استفاده شده و اطلاعات زیادی را در اختیار خلبان قرار دهد. این حسگر با الهام از جاندارانی نظیر خفاش و جیرجیرک ساخته شده است.
جیرجیرک زمانی که کسی وارد اتاق می‌شود جیرجیر کردن خود را متوقف می‌کند که دلیل این امر اختلال در وضعیت هوای محیط با وارد شدن فرد است. در واقع بدن جیرجیرک تغییر محیطی ایجاد شده توسط بدن فرد را کاملا احساس می‌کند.
این حسگر جدید نیز عملکردی شبیه به موی روی بدن هواپیما را دارد که می‌تواند تغییرات هوای بیرون را شناسایی کند.
با تجاری‌سازی این فناوری به نوعی روی سطح هواپیما مو قرار داده می‌شود تا بتواند حرکت باد و تغییرات محیطی را شناسایی کرده و عکس العمل مناسب در برابر این تغییرات داده شود.
در حال حاضر از حسگرهای بزرگ برای تعیین وضعیت هوای بیرون استفاده می‌شود که تنها در یک بخش از هواپیما قرار می‌گیرد. اما این حسگری که با نانولوله کربنی ساخته شده می‌توانند همانند مو عمل کند و حساسیت بسیار بالایی را در تمام بخش های هواپیما ایجاد نماید. زمانی که جریان هوای بیرون تغییر کرد، ستون‌های نانولوله کربنی که روی بستر شیشه قرار دارد، فشرده شده و مقاومت الکتریکی آنها تغییر می‌کند. این اطلاعات توسط هوش مصنوعی دریافت و تحلیل شده و پرواز چابک‌تر توسط هواپیما را تضمین می‌کند.
گرگ ریچ از محققان این پروژه می‌گوید: « این نانوحسگر به درک بهتر آیرودینامیک و حرکت باد کمک می‌کند و با ایجاد تنظیم‌های کنترل شده به حرکت چابک‌تر هواپیما کمک شایانی می‌کند.»
این حسگر قادر است سرعت بالای باد را شناسایی کند. این فناوری به صورت سه پتنت مجزا تهیه شده و برای ثبت به دفتر اختراعات آمریکا ارسال شده است.
البته این فناوری هنوز در مراحل اولیه خود بوده و باید تحقیقات بیشتری توسط محققان هوافضا روی آن انجام شود. شرکت‌های درگیر در فرآیند طراحی و تونل باد نیز باید روی این فناوری کار کنند.

منبع : http://www.ibtimes.co.uk/air-force-fighters-might-soon-be-able-fly-by-feel-using-these-insect-hair-like-sensors-1634086

نظر شما
نظرسنجی