کاربرد پلاکت‌های مهندسی شده در جلوگیری از رشد مجدد تومور سرطانی

تاریخ : ۲۹ مرداد ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۶۸۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پاسخی که جراحان پس از برداشتن تومورهای جامد به شما خواهند داد این است که همه سلول‌های سرطانی هیچ‌گاه با جراحی خارج نمی‌شوند. برای پاکسازی محل جراحت، پلاکت‌ها پتانسیلی فوق العاده جهت رسانش داروهای ایمنی‌درمانی و پایان حیات سلولهای سرطانی به جامانده دارند.

مطالعات جدید نشان می‌دهند پلاکت‌های مهندسی‌شده خون که برای تحویل داروی ایمنی ایجاد شده‌اند، ممکن است بتوانند به صورت مؤثری سلول‌های سرطانی پاک‌سازی نشده در طی جراحی را از بین برده و از ایجاد تومورهای جدید توسط آن‌ها جلوگیری کنند.
بسیاری از بیمارانی که تومورهای جامد گسترش نیافته دارند، برای برداشتن آن‌ها تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند؛ در عین حال برداشتن تمام تومور می‌تواند چالش برانگیز باشد و برخی از سلول‌های سرطانی ممکن است بعد از عمل جراحی هم باقی بمانند. این سلول‌ها پتانسیل رشد مجدد در مکان تومور اولیه یا پخش‌شدن به شکل تومورهای جدید در دیگر اندام را دارند.
در این راستا برای پژوهشگران سؤالی ایجاد شد که آیا داروهای ایمنی درمانی می‌توانند به عنوان درمان کمکی جهت از بین بردن هرگونه سلول سرطانی باقیمانده خود را به نقطه جراحی شده برسانند؟ بنابراین یک مهارکننده نقطه بازرسی را انتخاب کرده که پروتئین PD-L1 را در سلول‌های سرطانی متوقف می‌کند و به سلول‌های ایمنی توانایی حمله به سلول‌های سرطانی را می‌دهد.
رسانش این درمان ایمنی به مقصد با کمک پلاکت‌ها ممکن شد؛ این قطعات سلولی کوچک در محل زخم تجمع می‌کنند و می‌توانند با سلول‌های متاستاتیک که در حال گردش در جریان خون هستند، ارتباط برقرار کنند. پژوهشگران مهارکننده PD-L1 را به صورت شیمیایی به پلاکت‌های جدا شده از موش‌ها متصل کردند. آنها دریافتند که فعال‌سازی پلاکت‌های مهندسی شده در آزمایشگاه موجب می‌شود که آنها مهارکننده را همراه با مواد شیمیایی تحریک‌کننده سیستم ایمنی آزاد کنند.
با انجام عمل جراحی تقریباً 99% از تومورها در موش‌های مبتلا به ملانوما برداشته شد؛ سپس خود مهارکننده به صورت منفرد یا در غالب پلاکت‌های مهندسی‌شده به موش‌ها تزریق گردید. توزیع تومور و متاستاز در موش‌های مبتلا به سرطان که با پلاکت‌های مهندسی‌شده تحت درمان قرار گرفتند، کاهش یافت و این موش‌ها بیش از موش‌های تحت درمان با پلاکت‌های نرمال یا مهارکننده‌های نقطه بازرسی زنده ماندند. به علاوه این موش‌ها سطح بالاتری از مواد شیمیایی تحریک‌کننده سیستم ایمنی و سلول‌های ایمنی مبارزه کننده با سرطان را در محل زخم داشتند. آنها همچنین کمترین میزان رشد مجدد تومور را نشان دادند.
پژوهشگران بر این باورند که این رویکرد هدفمند می‌تواند به صورت بالقوه اثرات جانبی کمتری نسبت به روش‌های رایج ایمنی درمانی ایجاد کند. به علاوه روش یاد شده می‌تواند روندی مطمئن‌تر برای بیمارانی ایجاد کند که تومورهای آن‌ها به شکل بالقوه با جراحی قابل درمان است.
باید توجه داشت که تا کنون چندین مهارکننده به‌ وسیله FDA برای درمان بیمارانی با انواع مختلف سرطان پیشرفته تأیید شده است. اما مشخص گردیده که این داروها در درصد کمی از بیماران پاسخی طولانی مدت ایجاد می‌کنند. هدف از ایمنی‌درمانی به وسیله این مهارکننده‌ها، ایجاد یک درمان کمکی برای کاهش خطر تومورهای میکروسکوپی در حاشیه‌ مکان‌های جراحی شده و همچنین متاستازهای کوچکی است که توسط سلول‌های تومور در حال گردش روی می‌دهد. بنابراین مهم است که هر درمان پس از جراحی ایمن بوده و کیفیت زندگی بیماران کاهش نیابد.
این فناوری می تواند زمینه‌ای جهت کاربردهای گسترده‌تر باشد و به عنوان حاملی برای انتقال دیگر داروها از جمله پادتن‌ها، مولکول‌های کوچک و مواد شیمی‌درمانی هم مورد استفاده قرار گیرد.
تهیه شده توسط گروه زیست‌فن

منبع : https://www.cancer.gov/news-events/cancer-currents-blog/2017/platelet-immunotherapy

نظر شما