ساخت حسگری که نقش پوست دوم بدن را دارد

تاریخ : ۲۳ مرداد ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۳۷۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران با استفاده از مواد لایه‌نازک فلزی موفق به ساخت حسگری شدند که روی پوست قرار گرفته و علائم مهم حیاتی بدن را رصد می‌کند.

محققان با استفاده از رشته‌های 300 تا 500 نانومتری از جنس طلا موفق بافت شبکه‌هایی شدند که قابلیت حسگر دارد. این گروه از این لایه برای تولید حسگری استفاده کردند که می‌تواند روی پوست قرار گرفته و به پیمایش علائم حیاتی بدن بپردازد. البته در حال حاضر حسگرهای پوشیدنی شبیه به پوست ساخته شده که می‌تواند نرخ ضربان قلب و دیگر سیگنال‌های حیاتی بدن را شناسایی کند. با این حال محققان حسگری ساخته‌اند که وزن بسیار کمی داشته و کاملا قابل انعطاف است به طوری که می‌توان آن را روی بدن به صورت مستقیم قرار دارد. این حسگر علاوه بر دوام بالا، بسیار حساس بوده و قادر به اندازه‌گیری دقیق است.
دانشمندان در این پروژه فیلم بسیار انعطاف‌پذیری ارائه کردند که قادر است علائم سلامتی را رصد نموده در حالی که روی پوست قرار گرفته است. این حسگر شبیه به فیلم‌های علمی تخیلی بوده و می‌تواند داده‌ها را از طریق پوست ثبت کند. برخلاف حسگرهای پوستی موجود در بازار که بسیار بزرگ و توده‌ای هستند، این حسگر نانومقیاس بوده و فاقد عواملی است که منجر به صلب شدن می‌شود. بنابراین این حسگر ساده‌تر استفاده شده و محبوبیت بیشتری خواهد داشت.
محققان ساختار توری مانند از جنس نانوفیلامنت‌های فلزی ایجاد کردند که در آب حل می‌شود. این ماده به صورت مستقیم روی پوست قرار می‌گیرد بنابراین به راحتی می‌توان همانند پوست آن را به کار گرفت. 20 نفر از شرکت‌کنندگان که این پوست را به مدت یک هفته استفاده کردند هیچ مشکلی با آن نداشتند. هیچ شکستگی یا خارش در طول آزمون گزارش نشد. بنابراین می‌توان از این پوست جدید به صورت دراز مدت برای رصد شرایط پزشکی استفاده کرد. این حسگر همانند خالکوبی روی بدن قرار می‌گیرد. این فیلم‌های توری مانند روی بدن اسپری شده و اطلاعات را به لپتاپ منتقل می‌کند. یک باتری نیز به انتهای این حسگر افزوده شده که می‌تواند جریان الکتریکی را برای آن تامین کند.

منبع : https://www.igyaan.in/135073/super-thin-nanoscale-tech/

نظر شما
نظرسنجی