ترس یا امید: اولین ویرایش ژنوم جنین انسان در آمریکا

تاریخ : ۱۹ مرداد ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۵۰۸

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

هنوز زمان زیادی از انتشار مقاله دانشمندان چینی در اصلاح جنین انسانی نگذشته است که تیمی پژوهشی در ایالات متحده جهت بررسی قدرت بالای جلوگیری از بیماری‌های ژنتیکی، به صورت کاملا محدود، دست به اصلاح ژنوم جنین انسانی زده است.

به تازگی پژوهشگران دانشگاه علم و سلامت اورگان در شهر پرتلند ایالات متحده تلاشی برای ایجاد جنین‌های اصلاح‌شده ژنتیکی انجام داده و به نتایج مطلوبی دست یافته‌اند.
تاکنون دانشمندان در کشورهای مختلفی از جمله چین اقدام به فعالیت‌هایی در جهت ویرایش جنین انسان کرده‌اند و گزارش‌هایی از این کارها انتشار یافته، اما در ایالات متحده این اقدام بسیار بحث‌برانگیز و جنجالی به شمار می‌آید و قوانین محکمی برای آن وضع شده است؛ به طوری که نگاه قانون‌گذاران و اقشار مختلف به دانشمندان فعال در این زمینه درون‌مایه‌ای از ترس و احتیاط را در خود دارد.
پژوهش‌های جدید انجام شده به وسیله دانشمندان آمریکایی شامل تغییر DNA در تعداد زیادی از سلول‌های منفرد جنین بر طبق اطلاعات قبلی از یک فرد، با تکنیک ویرایش ژنوم کریسپر (CRISPR) است. این گروه بر این باور هستند که کار آن‌ها زمینه‌ای جدید را در ژنومیکس انسان ایجاد کرده و نشان می‌دهد تصحیح ژن‌های معیوب که عامل بیماری‌های ارثی هستند، با این روش به صورت ایمن و کارآمد انجام می‌شود.
هدف این پژوهشگران از تغییر کدهای DNA در جنین انسان، نمایش توانایی تصحیح یا از بین بردن ژن‌هایی است که باعث بیماری‌هایی ارثی مانند بتاتالاسمی می‌شوند. این فرایند «مهندسی رده سلولی زایشی (germline)» نام دارد، زیرا هر کودک اصلاح ژنتیکی شده تغییرات را از طریق سلول‌های زایشی خود به نسل بعدی منتقل می‌کند.
برخی از منتقدان استفاده از این روش‌ها عقیده دارند که آزمایش‌های رده سلولی زایشی می‌تواند موانع را از سر راه دنیای جدید «نوزادان طراحی‌شده» که با مهندسی ژنتیک بهبود و ارتقا می‌یابند، بردارد. در همین راستا جامعه اطلاعاتی ایالات متحده سال گذشته تکنیک کریسپر را روشی با پتانسیل ایجاد «سلاح‌های کشتار جمعی» توصیف کرد!
نشریات چینی که تعدادی از فعالیت‌های انجام شده در این زمینه را منتشر کرده‌اند، اذعان می‌دارند کریسپر باعث خطاهای ویرایشی در یک محدوده کوچک می‌شود و تغییرات دلخواه DNA نه در تمام سلول‌های جنین، بلکه فقط در تعدادی از آن‌ها رخ می‌دهد. این اثر که در اصطلاح «موزاییسم» نام دارد، توجه را به بحث‌هایی جلب می‌کند که ادعا می‌کنند ویرایش رده سلولی زایشی برای ایجاد یک فرد، ایمن نخواهد بود. در عین حال، تیم تحقیقاتی آمریکایی به شکل قانع‌کننده‌ای نشان داده است که از موزاییسم و هدف‌گیری اشتباه به عنوان دو خطای شناخته شده کریسپر جلوگیری به عمل آورده است.
به نظر می‌رسد این گروه تحقیقاتی بتوانند با اعمال کریسپر به تخمک‌ها در همان زمان لقاح اسپرم، بر مشکلات زودهنگام غلبه کرده باشد؛ به خصوص که نتایج در مقایسه با کارهای قبلی بهبود زیادی داشته است.
در نهایت اگرچه به این گروه اجازه داده نشد تا هیچ یک از جنین‌ها را بیش از چند روز توسعه داده و هیچ تصمیمی هم برای وارد کردن آن‌ها به رحم وجود نداشت، اما این آزمایش‌ها نقطه عطفی جهت حرکت اجتناب‌ناپذیر به سمت تولد اولین انسان اصلاح ژنتیکی‌شده خواهد بود.
این پژوهش‌ها هر چند می‌توانند امیدوار کننده باشند، اما باید توجه داشت در کشوری مانند ایالات متحده خطوط قرمزی در مقابل پیشرفت‌های ژنتیکی مانند آنچه برای هوش مصنوعی وجود دارد، ترسیم شده است. ویرایش ژنوم برای تقویت ِویژگی‌ها یا توانایی‌های فراتر از سلامت عمومی باعث ایجاد نگرانی‌هایی خواهد شد.
تهیه شده در گروه زیست‌فن

منبع : https://www.technologyreview.com/s/608350/first-human-embryos-edited-in-us/

نظر شما