مقاله مروری: نقش فناوری‌نانو در توسعه رابط‌های نرونی

تاریخ : ۱۷ مرداد, ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۳۷۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

اخیرا مقاله مروری منتشر شده که در آن محققان به بررسی نقش فناوری‌نانو در توسعه رابط‌های مغز و ماشین پرداخته‌اند. آنها سه راهبرد را برای این کار پیشنهاد داده‌اند.

رابط‌های نرونی می‌توانند مخابرات مستقیم بین سیستم مغز و کامپیوتر را ایجاد کنند. این فناوری می‌تواند برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده شود. به نظر می‌رسد که فناوری‌نانو بتواند در این حوزه نقش مهمی ایفا کند. در حال حاضر به کارگیری فناوری‌نانو در رابط‌های مغز و کامپیوتر برای کمک به حل سه چالش کلی در نظر گرفته می‌شوند: نقص در عملکرد حسی، از دست دادن امکان حرکت یا کنترل و تغییرات نرونی که منجر به بیماری شوند.
در این حوزه الکترودها نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند که با کاهش ابعاد آنها می‌توان آسیب وارد شده به مغز را به حداقل رساند. با استفاده از فناوری‌نانو می‌توان علاوه برکاهش ابعاد الکترود، حساسیت آنها را نیز افزایش داد و همچنین نسبت سیگنال به نویز را نیز بهبود داد. مواد و روش‌های مورد استفاده در میکروفناوری و میکروساخت نمی‌تواند پاسخگوی این نیاز باشد. این در حالی است که فناوری‌نانو با کاهش ابعاد الکترود میزان سطح به حجم را بالا برده و موجب می شود الکترودهای بسیار کوچک کارایی بسیار بالایی داشته باشند.
اخیرا مقاله مروری با عنوان Nanotechnology and Nanomaterials for Improving Neural Interfaces در نشریه Advanced Functional Materials منتشر شده که نویسندگان به ارائه آخرین دستاوردها، مواد و ابزارهای ساخته شده با کمک فناوری نانو در بخش BCI پرداخته‌اند.
در این مقاله بعد از ترسیم وضعیت فعلی رابط‌های مغز و کامپیوتر، نویسندگان به روش‌های نانوساخت الکترودها پرداخته و این روش‌ها را ارزیابی کرده و الکترودها را مشخصه‌یابی می‌کنند.
گرافن، نانولوله‌کربنی و نانومواد هیبریدی از جمله ترکیبات رایج برای ساخت رابط معرفی شده‌اند. در این مقاله محققان چند راهبرد مختلف را برای بهبود رابط‌های نرونی مطرح کردند. اولین راهبرد بهبود شکل الکترود، مورفولوژی، حجم و ابعاد آن است. دومین راهبرد استفاده از نانومواد جدید نظیر کوپلیمرها، هیدروژل‌ها و نانومواد کربنی است. سومین راهبرد استفاده از عوامل دارویی نظیر داروهای ضدالتهاب است. پیش‌بینی محققان این است که این راهبردها بتواند تحریک نرونی، رصد و ثبت سیگنال‌ها را بهبود دهد.

منبع : http://www.nanowerk.com/spotlight/spotid=47571.php

نظر شما
نظرسنجی