ترکیب پروتئین مهندسی شده و ذرات مغناطیسی برای تشخیص سرطان

تاریخ : ۱۴ مرداد ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۷۶۰

3 امتیاز از 2 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان نوعی پروتئین مهندسی شده ارائه کردند که می‌تواند به صورت اختصاصی به سلول‌های سرطانی بچسبد. این پروتئین روی هسته‌هایی از جنس مواد مغناطیسی قرار داده شده تا بتوان با اعمال میدان آنها را جمع‌آوری کرد.

محققان موسسه وایس در دانشگاه هاروارد موفق به مهندسی نوعی پروتئین خون انسان به نام FcMBL شدند. این پروتئین در حالت عادی در بدن نقش هدف‌گیری عوامل پاتوژن را به عهده دارد اما در این پروژه پروتئین به گونه‌ای مهندسی شده که بتواند سلول‌های تومور سرطانی را از بدن جدا کند. پژوهشگران این پروژه سطح نانوذرات مغناطیسی را با استفاده از FcMBL پوشش دادند و با این کار موفق شدند 90 درصد از انواع سلول‌های سرطانی را به دام بی‌اندازند.
این راهبرد جدید می‌تواند برای تشخیص سرطان می‌تواند مفید باشد. نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان An Engineered Human Fc-Mannose-Binding-Lectin Captures Circulating Tumor Cells در نشریه Advanced Biosystems منتشر شده است.
محققان در این مقاله نوشته‌اند که: « فناوری به‌دام اندازی FcMBL می‌تواند به عنوان ابزاری برای جمع‌آوری سلول‌های سرطانی با کارایی بالا مورد استفاده قرار گیرد.»
در سامانه‌های تشخیص سلول‌های سرطانی که در حال حاضر استفاده می‌شود از زیست‌نشانگر EpCAM استفاده می‌شود که در سطح سلول‌های سرطانی بیان می‌شود ولی این روش زمان به کار می‌آید که تومور وارد مرحله جدی بیماری شده است.
موسسه وایس از فناوری استفاده کرده در آن پروتئین طبیعی بدن به کار گرفته شده است. این پروتئین می‌تواند به سطح پاتوژن‌های مورد نظر بچسبد و آن را جمع‌آوری کند. از آنجایی که الگوهای کربوهیدارته مختلفی در سطح سلول‌های سالم وجود دارد بنابراین این پروتئین می‌توان آنها را از سلول‌های سرطان تفکیک دهد.
برای ارزیابی عملکرد این فناوری، محققان سلول‌های سرطان پستان را در بدن موش قرار داده و بعد از 28 روز از توسعه بیماری، این پروتئین روی موش مورد استفاده قرار گرفت. نتایج نشان داد که ترکیب خون موش با محلول حاوی پروتئین امکان شناسایی سلول‌های سرطانی را فراهم کرده است. این دانه‌های مغناطیسی حاوی پوشش پروتئینی به سلول‌های سالم نچسبیدند و در عوض امکان جذب سلول‌های سرطانی را دارا بودند.

منبع : http://www.genengnews.com/gen-news-highlights/human-protein-engineered-to-capture-circulating-tumor-cells/81254591

نظر شما