حسگری که با تلفن همراه جفت می‌شود

تاریخ : ۳۱ تیر ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۲۹۸۶

5 امتیاز از 1 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان حسگری ساختند که قابل جفت شدن با تلفن همراه است بنابراین به صورت زنده می‌توان نشانگرهای بیماری نظیر سرطان، آلودگی‌های محیطی و حتی آلودگی‌های غذایی را شناسایی کرد.

زمانی که لازم است از سرطان تست گرفته شود، آلودگی محیط زیست پایش شود یا آلودگی‌های غذایی بررسی شود، می‌توان از حسگرهای رایج استفاده نمود. این حسگرها از مشکلاتی برخوردار هستند که از آن جمله می‌توان به بزرگ بودن ابعاد، پیچیدگی و گرانقیمت بودن اشاره کرد.
اخیرا یک گروه تحقیقاتی موفق به ساخت شناساگر فشاری قابل حملی شده که می‌توان آن را با تلفن همراه جفت کرد. این حسگر با استفاده از نرم‌افزار داخل تلفن همراه می‌تواند فرآیند شناسایی را انجام دهد.
در حال حاضر، حسگرهای تشخیص دهنده بیماری و حسگرهای مربوط به سنجش آلودگی بسیار گرانقیمت بوده و فرد کارآزموده‌ به همراه تجهیزاتی با قیمت بالا برای ارائه نتایج مورد نیاز است.
یوهی لین، یونگ تانگ و همکارانش روش جدیدی برای سنجش فشار ارائه کردند. این سامانه به گونه‌ای طراحی شده است که برای مثال اگر زیست‌نشانگر بیماری در محیط وجود داشته باشد، منجر به ایجاد یک واکنش زنجیره‌ای در این حسگر می‌شود که نتیجه آن تولید اکسیژن است که این اکسیژن فشاری ایجاد می‌کند.
تغییرات فشار با استفاده از این حسگر و نرم‌افزار موجود در تلفن همراه صورت می‌گیرد. این گروه برای بررسی عملکرد این حسگر، آزمایش‌هایی را انجام دادند. پژوهشگران نشان دادند که این حسگر قادر است آنتی‌ژن کارسینوامبریونیک را که در بیماران مبتلا به سرطان روده وجود دارد، شناسایی کند. این حسگر موفق شد راکتوبامین، یک افزودنی غیرمجاز که در برخی کشورها ممنوع است را نیز شناسایی کند. از دیگر موفقیت‌های این حسگر می‌توان به شناسایی رومبین اشاره کرد که نشانگر بیماری‌های قلبی و عروقی است.
محققان این پروژه معتقداند که این حسگر مبتنی بر تلفن همراه بوده بنابراین می‌توان به صورت زنده آلودگی‌های محیطی را پایش کرد. همچنین می‌توان به صورت دائمی و زنده ایمنی مواد غذایی و شیوع بیماری‌ها را رصد نمود.

منبع : https://www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170621103205.htm

نظر شما