وقتی هوش مصنوعی به یاری طراحان داروها می‌آید

تاریخ : ۰۸ خرداد ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۴۰۱۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

شرکت کانادایی دیپ ژنومیکس (Deep Genomics) در حال ارائه دارویی است که برای تولید آن از هوش مصنوعی استفاده شده است. در این فرآیند از یادگیری ماشین برای طراحی و ساخت دارو استفاده شده است.

امروزه هم‌گرایی علوم مختلف به حدی رسیده است که می‌توان با به‌کارگیری الگوریتم‌های قدرتمند هوش مصنوعی، روش‌های قابل قبولی را برای تشخیص بیماری‌ها ارائه داد. با ادامه این روند، می‌توان انتظار داشت در آینده‌ای نزدیک، علم «یادگیری ماشین» نقش مؤثری در جهت تولید داروهای جدید ایفا نماید. در این رابطه، یک شرکت فعال در زمینه ژنومیکس با استفاده از رویکرد هوش مصنوعی، به عرصه تولید دارو وارد شده است.
بررسی‌ها نشان می‌دهند پیشرفت عمده دیگری که احتمالاً در صنایع دارویی اتفاق خواهد افتاد، با کمک روش‌های علم «یادگیری ماشین» یا Machine Learning محقق خواهد شد. روش‌های توسعه داده شده به کمک این علم با سرعت زیادی در حال گسترش هستند و از این طریق، کارکردهای عرصه هوش مصنوعی را به سمت آزمایشگاه‌های داروسازی سوق خواهند داد.
در همین رابطه، شرکت کانادایی Deep Genomics با کمک «یادگیری ماشین»، تغییرات ژنتیکی منجر به بیماری را ردیابی می‌کند. این شرکت در حال توسعه دارویی جدید است و به همین واسطه به جمع شرکت‌هایی که با ابزارهای هوش مصنوعی، داروهای جدیدی را بر اساس داده های ژنومی توسعه می‌دهند، پیوسته است. این شرکت، پیش از این، تمرکز خود را صرفاً بر روی یافتن تغییرات کوچک ژنتیکی محتمل در ارتباط با بیماری‌ها قرار داده بود.
بایستی اشاره نمود که اشتیاق گسترده موجود برای ورود هوش مصنوعی به عرصه پزشکی و داروسازی تا حدودی مدیون ظهور الگوریتم‌های قدرتمند و جدید و البته روش‌های مقرون به صرفه‌ توالی‌یابی ژنوم است.
طی سال‌های اخیر، تکنیک یادگیری عمیق یا Deep Learning، خود را به عنوان روشی قدرتمند برای یافتن الگوهای انتزاعی از روی داده‌های فراوان نشان داده است. هم اکنون این رویکرد، به سرعت، یافته‌های جدیدی را به علم پزشکی می‌افزاید و به کمک آن می‌توان علائم بیماری را در عکس‌های پزشکی تشخیص داد یا از روی سابقه شخصی مربوط به سلامت فرد، احتمال ابتلای او به بیماری‌های خاص را دریافت.
شرکت Deep Genomics در یافتن عوامل بیماری نه چندان واضح در ژنوم افراد، تخصص دارد. این شرکت همچنین مقاله‌ای منتشر کرده است که در آن نشان می‌دهد چگونه تکنیک یادگیری عمیق می‌تواند الگوهایی در دی‌ان‌ای فرد بیابد که احتمالاً با بیماری‌هایی از قبیل آتروفی عضلانی نخاعی (Spinal Muscular Atrophy) و سرطان غیرپولیپی روده (Nonpolyposis Colorectal Cancer) مرتبط هستند.
استفن سندرز، پژوهشگر دانشگاه UCSF که در استفاده از اطلاعات ژنومی و بیوانفورماتیک برای تشخیص بیماری‌ها تخصص دارد، می‌گوید یادگیری عمیق می‌تواند با یافتن الگوهای خاص در اطلاعات پراکنده پاتولوژی، در ترکیب با فراوانی داده‌های ژنوم، به تولید داروهای جدید کمک نماید.
هم‌اکنون شرکت‌های متعددی در پی استفاده از تکنیک یادگیری ماشین برای تولید دارو هستند. از جمله این شرکت‌ها می‌توان به شرکت هوش مصنوعی BenevolentAI و همچنین Calico که شرکت تابع هولدینگ Alphabet است اشاره نمود.
در این خصوص، کن مولوانی، بنیان‌گذار شرکت BenevolentAI اظهار داشته که این شرکت بر بیماری‌های التهابی، بیماری‌های تحلیل برنده اعصاب و سرطان‌های نادر تمرکز دارد و امیدوار است بتواند از داده‌های پژوهشی فراوانی که در این زمینه موجود است، ولی به دلایل مختلف بی‌استفاده باقی مانده اند، بهره‌برداری نماید و با کمک آن‌ها به تولید داروهای مؤثر بپردازد.

تهیه شده در گروه زیست‌فن

منبع : http://trib.al/azSFoe5

نظر شما