مصاحبه با خانم فرزانه جاویدمهر در اولین فراخوان BCI

تاریخ : ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۱۱۳۲

4 امتیاز از 4 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

در ادامه مصاحبه تخصصی مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا با یکی از صاحبان ایده در اولین فراخوان رابط مغز و رایانه (BCI)، فرزانه جاویدمهر از تیم حس‌افزار آمده است:

1- لطفاً طرح خود را در چند پاراگراف معرفی بفرمایید.
ما در پی تقویت تمرکز در بچه‌های ADHD هستیم. این بچه‌ها به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند. دسته اول بیش‌فعال، دسته دوم کم‌توجه و دسته سوم تکانشگر هستند. مشکل این بچه‌ها کمبود تمرکز است. برای حل این مشکل سخت‌افزاری ساختیم که سیگنال‌های مغزی این بچه‌ها را رصد می‌کند؛ یعنی نسبت تتا به پتای امواج مغزی را اندازه‌گیری و به سیگنال سرعت تبدیل می‌کند. در ادامه داده‌ها به توپی فرستاده می‌شود. توپ روی یک ریل می‌چرخد و هرچه تمرکز بالاتر رود، سرعت توپ بیشتر می‌شود. طی جلسات مختلف، می‌توانیم سطح شیب را بیشتر و سطح سختی را بالاتر ببریم تا حرکت توپ نیاز به تمرکز بالاتری داشته باشد. این روش به عنوان جایگزینی برای دارودرمانی، عوارض دارو را ندارد و پایدارتر محسوب می‌شود.

2- تیم شما متشکل از چه افرادی و چه تخصص‌هایی است؟ آیا شرکتی را ثبت کرده‌اید؟

هنوز شرکتی ثبت نکرده‌ایم. تیم ما متشکل از سه دانشجوی مهندسی کامپیوتر است که زیر نظر استادمان خانم دکتر قاسمیان فعالیت می‌کنیم. ایده اصلی این طرح، متعلق به دکتر خسروآبادی از پژوهشکده علوم‌ شناختی مغز دانشگاه شهید بهشتی است.

3- در حال حاضر از چه فناوری‌هایی در این طرح استفاده کرده‌اید؟
ساخت سخت‌افزار مورد نیاز، توسعه نرم‌افزار و برنامه‌نویسی در محیط متلب و سایر بسترهای مرتبط.

4- مشتریان و بازار هدف شما چه کسانی خواهند بود؟
در درجه اول کلینیک‌های روان‌پزشکی هستند. در حال حاضر کلینیک‌های نوروفیدبک اشتیاق بسیار زیادی نسبت به این محصول نشان داده‌اند؛ چون به صورت سخت‌افزار عرضه می‌شود و محصول جدیدی در این حوزه به شمار می‌آید. بچه‌ها حین حرکت توپ حس خوبی از خود نشان می‌دهند. برای مثال مادری می‌گفت پسرم به من گفته است که اگر این بازی هست، من به کلینیک می‌آیم. البته این محصول را هم می‌توان به کلینیک‌ها ارائه کرد و هم برای مصارف خانگی عرضه کرد.

5- به نظر شما پتانسیل فروش این محصول چه در ایران و چه در خارج از کشور به چه میزان است؟
این عارضه شایع و در بزرگسالان 3 تا 5 درصد و در کودکان 5 تا 7 درصد است. بنابرین احتمالا استقبال خوبی صورت خواهد گرفت. ان‌شاءالله بتوانیم صادر کنیم؛ چون در تحقیقات‌مان محصول مشابه خارجی پیدا نکرده‌ایم.

6- چه حمایت‌هایی از جانب دولت می‌تواند به توسعه محصول شما کمک کند؟
قطعا به حمایت‌هایی اعم از مالی یا پشتیبانی نیاز داریم. برای اخذ مجوزها از سازمان استاندارد و وزارت بهداشت نیز به کمک نیاز داریم. اگر از طرف این نهادها پشتیبانی شویم، خیلی خوب است.

7- انگیزه شما از راه‌اندازی یک کسب‌وکار و ورود به حوزه کارآفرینی چیست؟
افرادی که به دنبال تشکیل تیم هستند، در قالب استارت‌آپ‌ها شکل می‌گیرند و خودشان کارفرمای خود هستند که این بسیار خوب است. البته درست است که مسیر سختی است، اما این افراد مستقلاً می‌توانند روی پای خودشان بایستند.

8- به نظر شما دانشگاه چقدر در مسیر رشد شما مؤثر بوده است؟
ما علم خود را از دانشگاه گرفته‌ایم و از آنجا شروع کردیم.

9- آیا توانایی پیشبرد این طرح به صورت انفرادی را هم داشتید؟
به صورت انفرادی ممکن نیست؛ چون کار سنگین است و به تخصص‌های مختلفی نیاز دارد. تیم ما شامل دو تخصص کامپیوتر و پژوهشگر مغز است.

10- به نظر شما کسب‌وکارهای نوین چه تفاوتی با کسب‌وکارهای سنتی دارند؟
امروزه دنیا در حال حرکت به سمت توسعه فناوری است و تمامی جوامع مخصوصا رده‌های سنی پایین در حال خو گرفتن با آن هستند. البته رده سنی میان‌سالان خیلی سخت ارتباط برقرار می‌کنند، حتی افراد مسن گوشی موبایل هم دست نمی‌گیرند و نمی‌توانند خودشان را وفق دهند. نسل جدید راحت‌تر با این مسائل کنار می‌آیند. البته به سطح فرهنگ و سطح مالی افراد جامعه نیز بستگی دارد.

نظر شما