مصاحبه با خانم سمانه عماری در اولین فراخوان BCI

تاریخ : ۰۱ خرداد ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۲۴۱۶

5 امتیاز از 1 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

در ادامه مصاحبه تخصصی مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا با یکی از صاحبان ایده در اولین فراخوان رابط مغز و رایانه (BCI)، سرکار خانم سمانه عماری از تیم نروبین آمده است:

1- لطفاً طرح خود را در چند پاراگراف معرفی بفرمایید.
3 درصد از جامعه ما معلول هستند. از میان آنها، 30 درصد معلولان جسمی و حرکتی و ازین بین، 25 هزار نفر دانشجو هستند. با توجه به آمار و اطلاعات مرکز آمار ایران در روزنامه جام جم، سالانه حدود 190 هزار نفر به علت تصادفات و سکته‌ها و ضایعات نخاعی و اتفاقات دیگر به جمعیت معلولین کشور اضافه می‌شوند. ما برای افرادی که دچار ضایعه دست شده‌اند‌؛ یعنی یا دست‌شان قطع شده است یا توانایی حرکت دست را ندارند، ایده‌‌ای را در توسعه داده‌ایم. در این ایده، ما به دنبال خواندن سیگنال‌ها و فرمان‌های مغز به دست هستیم. اگر دست بیمار قطع شده باشد، جسمی به عنوان دست به بدن فرد متصل می‌کنیم تا در مراحل اولیه قادر به انجام کارهایی مانند گرفتن باشد. در ادامه به سراغ ساخت یک دست کامل می‌رویم. برای اشخاصی که دست دارند ولی توانایی حرکت ندارند، یک ربات توان‌بخشی خواهیم ساخت. در این طرح، دست داخل یک جوی‌استیک قرار می‌گیرد و فرمان‌های مغز مبنی بر حرکت دست به سمت راست یا چپ توسط ربات بر روی دست اعمال می‌شود. با تکرار و تمرین مداوم این حرکت، عصب‌ها ترمیم می‌شوند و سلامت به دست فرد باز می‌گردد.

2- طرح شما الان در چه مرحله‌ای از توسعه خود قرار دارد؟
ما در مرحله شبیه‌سازی طرح هستیم و رباتی را طراحی کرده‌ایم. در حال حاضر تمرکز ما بر توان‌بخشی دست است، اما می‌توان از این ربات برای توان‌بخشی قسمت‌های دیگر بدن نیز استفاده کرد. این ربات بعد از دریافت سیگنال‌ها از مغز و پردازش آن‌ها، سیگنال‌های مناسب را جدا می‌کند. سپس در نرم‌افزار متلب (Matlab)، با استفاده از کنترل‌کننده‌های تطبیقی، ربات شبیه‌سازی‌شده را تست می‌کنیم. ربات تا حدودی ساخته شده است، ولی شاید تغییر کند.

3- تیم شما متشکل از چه افرادی و چه تخصص‌هایی است؟
اکثر تیم از دانشجویان کارشناسی الکترونیک تشکیل شده است. استاد راهنمای این طرح دکترای الکترونیک دارند. این طرح در ادامه یک پروژه کارشناسی تعریف شده است.

4- در حال حاضر از چه فناوری‌هایی در این طرح استفاده کرده‌اید؟
ما در ابتدا یک هدست امواج مغزی تهیه کردیم و سیگنال‌هایش را از الگوریتم اختصاصی شرکت فراهم کردیم. برای کنترل سیگنال از یک کنترل‌کننده تطبیقی استفاده کردیم. مقداری هم روی ربات کار کردیم و مدل سه بعدی‌اش را ساختیم.

5- مشتریان و بازار هدف شما چه کسانی خواهند بود؟
مشتریان ما شامل موارد زیر هستند:
• وزارت بهداشت
• مراکز فیزیوتراپی
• انجمن‌های فیزیوتراپیست‌ها
• سازمان بهزیستی
• پزشکان مغز و اعصاب

از این محصول، می‌توان به عنوان دست سوم هم استفاده کرد. در مکان‌هایی که دسترسی به آن برای انسان‌ها سخت است. برای مثال محل‌هایی که هوای مناسب ندارد یا کار کردن با مواد داغ و خطرناک مدنظر است و در آنها اتوماسیون کافی نیست و حتما باید فردی بالای سر کار باشد.

6- چه حمایت‌هایی از جانب دولت می‌تواند به توسعه محصول شما کمک کند؟
طرح و ایده ما باعث می‌شود تعداد بسیاری زیادی از جوانان به چرخه اقتصادی وارد شوند و این امر به دولت کمک زیادی می‌کند. در طرف مقابل، اگر دولت در خصوص عرضه محصول ما در وزارت بهداشت یا سازمان بهزیستی حمایت لازمه را انجام دهد، در معرفی محصول به ما کمک بزرگی کرده است. البته حمایت دولت در همه قسمت‌ها نیاز است. شاید در قسمت ساخت و فروش به کمک‌های مالی و معنوی نیاز داشته باشیم.

7- انگیزه شما از راه‌اندازی یک کسب‌وکار و ورود به حوزه کارآفرینی چیست؟
ما می‌خواستیم از ایران برویم که به دلیل یک سری مشکلات امکان‌پذیر نشد. وجود فضایی بکر در کشور برای این حوزه و روتین‌بودن کارهای دولتی باعث شد تا به سراغ راه‌اندازی یک کسب‌وکار برویم. کارهایی مانند حسابداری ریتم مشخصی دارند و هیچ نوآوری و ابداعی در آنها نیست، ولی در این طرح می‌توانیم محصول خود را در پکیج‌های مختلف عرضه کنیم، ایده‌های جدیدی در این رابطه ارائه دهیم و با هیجان از علم دانشگاهی خود در کار استفاده کنیم.

8- به نظر شما دانشگاه چقدر در مسیر رشد شما مؤثر بوده است؟
بعضی از سرفصل‌هایی که تدریس می‌شود، نسبتاً بروز نیستند، اما اساتیدمان کمک زیادی کردند تا این طرح را به سمت ایده مناسب سوق بدهیم. این در حالی است که برخی اساتید بدون دانش نسبت به مسائل روز، پروژه‌های تکراری از دانشجویان می‌خواهند.

9- آیا توانایی پیشبرد این طرح به صورت انفرادی را هم داشتید؟
نه قطعا برای پیشبرد این طرح، به کار تیمی نیاز داشتیم؛ چون حتی اگر یک نفر کار فنی را به خوبی بلد باشد، نمی‌تواند جنبه‌های مربوط به کسب‌وکار و بازاریابی را پوشش دهد. کارشناس الکترونیک به تنهایی نمی‌تواند این کارها را انجام دهد. افرادی با تحصیلات مهندسی مکانیک و صنایع هم برای پیشبرد این طرح نیاز است. ما احتمالا برای معرفی محصول به بازار با یک شرکت توزیع‌کننده تجهیزات پزشکی همکاری کنیم. چراکه دستگاه ما با برند شناخته‌شده، راحت‌تر در بازار مورد پذیرش قرار می‌گیرد.

10- به نظر شما کسب‌وکارهای نوین چه تفاوتی با کسب و کارهای سنتی دارند؟
به نظر من، هر دو‌ لازم و مکمل هم هستند. هیچ‌گاه نمی‌توان یک مغازه لبنیاتی را تعطیل کرد؛ چون مردم به این محصولات هم نیاز دارند. البته مردم همچنین خواهان پیشرفت، زندگی راحت‌تر و رفاه بیشتر هستند و فناوری عاملی است که می‌تواند مسبب این امر باشد. قشر زیادی از جامعه با این نوآوری‌ها برخورد خوبی دارند و خیلی مشتاقانه از این پیشرفت‌ها استقبال می‌کنند.

نظر شما