درمان ملانوما با دارورسانی به کمک نانوذرات

تاریخ : ۲۵ بهمن ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۶۶۸

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان با به‌کارگیری نانوذرات در فرایند دارورسانی چندگانه، موفق به مهار رشد بی‌رویه سلول‌های سرطانی در بیماری ملانوما شدند. ترکیب چند دارو و بارگذاری آن روی نانوذرات منجر به دوز موردنیاز کمتر، بازده بیشتر و سمیت دارویی کمتر می‌گردد.

محققان در اقدامات اخیر خود موفق شدند سلول‌های ملانوما را به کمک داروی سِلِپلام-777 (CelePlum-777) از بین ببرند. این دارو از نسبت مشخصی از داروی ضد التهاب Celecoxib و سم Plumbagin تشکیل شده است.
عملیات دارورسانی به سلول‌های سرطانی به کمک نانوذرات مستقیما انجام می‌شود. این ذرات صدها مرتبه کوچکتر از پهنای موی انسان هستند و قابلیت حمل دارو را دارند.
گودا (Raghavendra Gowda)، استادیار داروشناسی و نویسنده مسئول تحقیق مزبور در این زمینه می‌گوید: «بارگذاری چندین دارو درون نانوذرات یکی از رویکردهای نوآورانه برای دارورسانی چندگانه به سلول‌های سرطانی در محل مشخص است. در این رویکرد، بهینه‌ترین میزان دارو برای نابودی سلول‌های سرطانی آزاد می‌شود و ترکیب چند دارو منجر به غلظت کمتر هر جزء، بازده بیشتر و سمیت کمتر می‌شود.»
اجزاء این دارو را نمی‌توان از طریق دهان به بدن وارد نمود، زیرا به خوبی وارد بدن نمی‌شود. همچنین در نسبت موردنیاز، سمیت دارو به بیمار آسیب می‌رساند. با این وجود سِلِپلام-777، می‌تواند به صورت وریدی و بدون سمیت تزریق شود. این دارو به دلیل اندازه کوچکی که دارد، درون تومور تجمع می‌یابد و دوز لازم برای کشتن سلول سرطانی را آزاد می‌کند.
روبرتسون (Gavin Robertson)، استاد داروشناسی، آسیب‌شناسی، پوست‌شناسی و از دیگر نویسندگان این مقاله، در این باره می‌گوید: « سِلِپلام-777، اولین دارو از یک کلاس جدید است که برای اثربخشی بیشتر و مقابله با توسعه مقاومت دارویی، با چندین عامل بارگذاری شده است. امروزه مشابه این دارو در کلینیک‌ها وجود ندارد و به نظر می‌رسد که موفقیت بعدی در درمان ملانوما از دارویی مشابه داروی ما نشئت گرفته خواهد شد.»
نتایج تزریق وریدی سِلِپلام-777 حاکی از نابودی سلول‌های سرطانی پرورش‌یافته در ظرف‌های کشت و تومور موش هستند. این دارو توسعه تومور موش را بدون اثرات جانبی قابل‌تشخیص متوقف کرد و با محدود کردن پروتئین‌ها از رشد بی‌رویه سلول‌های سرطانی جلوگیری کرد.
پیش از آزمایشات بالینی سِلِپلام-777 روی انسان، باید تحقیقات بیشتری توسط سازمان غذا و دارو صورت بگیرد.

منبع : http://news.psu.edu/story/455874/2017/03/15/research/drug-combination-delivered-nanoparticles-may-help-melanoma

نظر شما