فیس‌بوک محصول BCI خود را رونمایی کرد

تاریخ : ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۱۱۰۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

فیس‌بوک از محصول BCI خود رونمایی کرد، رابطی که به کاربر اجازه می‌دهد بدون نیاز به دست و از طریق فکر، تایپ کند. محصول بعدی این شرکت، ابزاری است که امکان شنیدن از طریق پوست را فراهم می‌کند.

فیس بوک از محصول رابط مغز و کامپیوتر (BCI) خود که ماحصل کار یک تیم مهندسی 60 نفره است، رونمایی کرد. این رابط به کاربر اجازه می‌دهد تا فکر او را بخواند و بی‌نیاز به ادوات سیمی یا انجام جراحی برای کاشت تراشه، هر آن چه را که در ذهن دارد تایپ کند. این گروه قصد دارند تا از تصویربرداری نوری برای اسکن مغز استفاده کرده تا صحبت‌های مخاطب در ذهن را به متن تبدیل کند.
رجینا دوگان، مدیر بخش تحقیق و توسعه ساختمان 8 فیس‌بوک ( ساختمان 8 نام شاخه‌ای در شرکت فیس‌بوک است که روی توسعه فناوری BCI کار می‌کنند-مترجم) در مراسم رونمایی گفت که این فناوری به مردم اجازه می‌دهد در هر دقیقه 100 کلمه را تایپ کنند که این رقم 5 برابر سریع‌تر از سرعت تایپ روی تلفن همراه است. با این فناوری نیاز به استفاده از دست برای تایپ نیست و تنها کاربر به کلمات می‌اندیشد و کلمات روی صفحه نمایشگر نقش می‌بندد.
پیش از این محققان دانشگاه استنفورد ابزاری برای تایپ با استفاده از امواج مغز ارائه کرده بودند اما این فناوری فیس بوک سرعت بیشتری داشته و نیاز به جراحی ندارد.
فیس‌بوک در حال کار روی فناوری جدیدی است که امکان شنیدن از روی پوست بدن را فراهم می‌کند. این گروه نمونه اولیه سخت‌افزار و نرم‌افزار مربوط به این فناوری را ساخته‌اند که اجازه می‌دهد پوست همانند حلزون گوش عمل کرده به طوری که صداها را به فرکانس‌های ویژه‌ای برای مغز ترجمه می‌کند. با استفاده از این فناوری، افراد ناشنوا قادر به شنیدن خواهند بود.
محققان شرکت فیس‌بوک این ابزار را نیز مورد آزمایش قرار دادند و نشان دادند که این ابزار می‌تواند 6 کلمه را از طریق پوست بشنود.
فیس‌بوک چندی پیش اقدام به تشکیل گروهی برای پروژه‌ای موسوم به ساختمان 8 کرد. این شرکت مهندس‌هایی در حوزه فناوری رابط مغز و کامپیوتر استخدام کرد تا در مدت 2 سال روی این فناوری کار کنند.

منبع : https://techcrunch.com/2017/04/19/facebook-brain-interface/

نظر شما