تامین بودجه ۱۰ میلیون دلاری برای آزمون بالینی روی رابط مغز

تاریخ : ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۹۹۳

5 امتیاز از 1 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

شرکت سینکرون با صرف 10 میلیون دلار، قرار است اولین آزمون بالینی را روی رابط مغزی که ساخته است، انجام دهد. این رابط درون یکی از رگ‌های اصلی مغز قرار می‌گیرد و کنترل برخی ادوات را با مغز برای افراد معلول امکان‌پذیر می‌کند.

شرکت سینکرون (Synchron) در حوزه تولید ماژول‌های نرونی فعالیت دارد. این شرکت بودجه انجام آزمون بالینی را برای اولین رابط نرونی اندوواسکولار جهان به رقم 10 میلیون دلار افزایش داد. این رابط به بیماران معلول کمک می‌کند تا ادوات اطراف خود را تحت کنترل داشته باشند.
این شرکت علاوه بر دریافت بودجه از سرمایه‌گذاران، از حمایت مالی وزارت دفاع، به ویژه دارپا، برخوردار بوده است.
این سرمایه‌گذاری جدید برای انجام اولین آزمون بالینی برای سال 2018 تدارک دیده شده است. محصول این شرکت استنترود نام دارد که یک ساختار توری شکل بوده که به بیمار کمک می‌کند تا ادوات دیگر نظیر اندام‌های مصنوعی را کنترل کند.
این ابزار درون یکی از رگ‌های اصلی خون‌رسانی به مغز قرار می‌گیرد. البته برای قرار دادن این وسیله در مغز نیاز به انجام جراحی نیست و نیاز به ارتباط مستقیم با بافت مغز نیز نیست. با استفاده از این روش، خطر پس‌زده شدن توسط بافت مغز به حداقل می‌رسد، مشکلی که در بسیاری از فناوری‌های مشابه وجود دارد.
توماکس اوکسلی، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت سینکرون می‌گوید: « ما محصولی ساختیم تا بر یکی از چالش‌های بزرگی که دیگر رابط‌ها با آنها درگیر هستند، غلبه کنیم. ما قصد داریم تا یک مسیر ایمن برای بیماران ایجاد کنیم تا به واسطه این مسیر، افراد معلول بتوانند از مغز خود برای کنترل ادوات مختلف استفاده کنند.»
آزمون پیش‌بالینی این ابزار نشان داد که می‌توان با استفاده از آن اطلاعاتی الکتریکی را از مغز بیرون کشید. این راهبرد در نوع خود منحصر به فرد است چرا که فناوری‌های مشابه برای این که به این نتیجه برسند باید از کاشت در مغز استفاده کنند.
سال گذشته، مردی توانست با استفاده از یک رابط مجددا از دست خود استفاده کند، رابطی که در منطقه کورتکس مغز کاشته شده بود. شرکت‌های متعددی در این حوزه فعالیت دارند، موسسه وایس در دانشگاه هاروارد نیز روی ساخت رابط مغز کار می‌کند که این کار از طریق برنامه‌ای موسوم به BrainGate انجام می‌شود.

منبع : https://pharmaphorum.com/news/synchron-begin-human-trials-worlds-first-paralysis-brain-implant/

نظر شما