نانوسامانه‌ای برای حفاظت از ژن‌های مهندسی شده در بدن

تاریخ : ۳۰ فروردین ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۲۹۸۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

ژن‌های مهندسی شده برای تولید دارو مورد استفاده قرار می‌گیرند اما معمولا این ژن‌ها برای رسیدن به هدف در بدن با چالش‌هایی روبرو هستند. یک تیم تحقیقاتی با ترکیب میکروذرات پروتئینی و نانوذراتی از جنس کیتوزان موفق به ارائه سامانه‌ای شدند که با استفاده از آن می‌توان این ژن‌ها را در بدن محافظت کرد.

در ژن‌درمانی یا زمانی که از داروهای حاوی ماده وراثتی استفاده می‌شود، این مواد در بدن به سرعت از بین می‌روند. از این رو پژوهشگران دانشگاه نربسکا لینکولن نشان دادند که می‌توان نانوذرات را درون میکروذراتی قرار داد و با این کار ژن‌های مهندسی شده یا DNAهای بدست آمده از ویروس را در شرایط بسیار سخت معده محافظت کرد بنابراین داروهای حاوی این مواد را در حین عبور از دستگاه گوارش مصون داشت.
با این روش DNA سنتز شده را می‌توان به سلامت وارد سلول کرد و در آنجا به تولید پروتئین خاصی با عوامل بیماری‌زا مبارزه کرد.
این میکروذرات از جنس پروتئین موجود در غلات موسوم به زاین (Zein) ساخته شده اند و نانوذرات مرتبط با آنها نیز از جنس کیتوزان ساخته شده‌اند. کیتوزان ماده‌ای است که از پوسته برخی سخت‌پوستان نظیر میگو بدست می‌آید.
در صورتی که این فناوری توسعه بیشتری یابد، آن را می‌توان برای تولید قرص‌هایی به کار برد تا در کنار روش تزریقی با سرنگ، برای وارد کردن DNA به بدن استفاده کرد.
ایده کلی این است که از این روش برای تولید واکسن استفاده شده و در سراسر جهان توزیع شود. این روش امکان وارد کردن دارو از طریق خوراکی فراهم شده و در نهایت می‌توان واکسن خوراکی ایجاد کرد.
این گروه تحقیقاتی پیش از این به بررسی این موضوع پرداختند که آیا این میکروذرات به تنهایی می‌توانند DNA را به درون روده هدایت کنند. اما نتایج نشان داد که زاین می‌تواند DNA را در معده حافظت کند اما آنزیم‌های روده آن را از بین برده و DNA بدون محافظ در روده می‌ماند. بنابراین این تیم تحقیقاتی تصمیم گرفتند که کیتوزان را نیز به این سامانه اضافه کنند. برای این کار از ترکیبی به نام تری‌پلی‌فسفات سدیم استفاده کردند که به کپسوله کردن DNA کمک می‌کند. بعد از بهینه کردن این دو نوع ذرات، این سامانه دارویی امکان حمل، محافظت و رهاسازی DNA را بدست می‌آورد. این گروه تحقیقاتی این سامانه را در محیطی مشابه روده و معده مورد آزمایش قرار دادند. آنها امیدوارند که با این روش بتوانند واکسن‌های خوراکی تولید کنند.

منبع : http://www.biospectrumindia.com/biospecindia/news/224985/new-delivery-method-dna-vaccines-pill-form

نظر شما