رشد قابل توجه بازار هوش مصنوعی در بخش سلامت

تاریخ : ۲۸ فروردین ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۱۱۵۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

براساس تحلیل‌های انجام شده، طی سال های آینده پذیرش فناوری هوش مصنوعی توسط بخش سلامت با نرخ بالایی انجام خواهد شد به طوری که بازار این فناوری در بخش سلامت با رشد قابل ملاحظه‌ای روبرو خواهد شد. محاسبات شناختی از جمله‌های حوزه‌هایی است که در بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

تحلیل‌گران موسسه ریسرچ‌اندمارکت معتقداند که بازار هوش‌مصنوعی در بخش سلامت تا سال 2022 بیش از 60 درصد رشد خواهد داشت. در واقع افزایش سرمایه‌گذاری و تحقیق و توسعه در بخش هوش مصنوعی موجب خواهد شد تا این فناوری از سوی تمامی صنایع پذیرفته شود.
پیش بینی‌ها حاکی از آن است که طی چند سال آینده حجم بالایی از پذیرش از سوی سازمان‌های پزشکی و سلامت در انتظار هوش مصنوعی خواهد بود.
هوش مصنوعی شامل فناوری‌هایی نظیر محاسبات شناختی، تشخیص صوت و تصویر و ماشین‌هایی با قابلیت یادگیری است.
محققان این موسسه تحقیقاتی معتقداند که پردازش زبان طبیعی در بخش سلامت نیز رشد خواهد داشت. پیش از این ترانسپرنسی ریپورت پیش‌بینی کرده بود که بازار برنامه نویسی پردازش زبانی در بخش سلامت تا سال 2024 به رقم 4.3 بیلیون دلار خواهد رسید در حالی این رقم در سال 2015، 936 میلیون دلار بوده است. این گزارش رشد این حوزه را از سال 2016 تا 2024 در حدود 18.8 درصد پیش‌بینی می‌کند.
درک داده‌های حجیم طبقه‌بندی نشده یکی از دلایل علاقه‌مندی سازمان بخش سلامت به برنامه‌نویسی زبان عصبی است که پذیرش فناوری زیرساخت مخابرات IT در بخش سلامت موجب رشد قابل توجهی در این بازار خواهد شد.
این گزارش می‌گوید: « تقاضا برای فناوری زبان‌برنامه‌نویسی عصبی طی سال‌های آتی رشد خواهد داشت چرا این که حوزه برای معنادار کردن داده‌های دسته‌بندی نشده مناسب است.»
محاسبات شناختی نیز رشد قابل توجهی در بخش سلامت خواهد داشت چرا که سازمان‌ها مایل هستند تا تحلیل‌های پیشرفته داده‌ها را وارد زیرساختار IT در بخش سلامت کنند. از آنجایی که محاسبات شناختی به نوعی تقلید از مغز انسان است، بنابراین می‌تواند میان داده‌ها ارتباط ایجاد کرده و الگوهایی را از میان داده‌ها بیرون بکشد که فراتر از مغز انسان است.
سازمان‌های بخش سلامت به دنبال انطباق نیازهای خود با هوش مصنوعی هستند. یکی از این نیازها، ذخیره‌سازی داده‌های پزشکی است که استفاده از سامانه‌های هوشمند می‌تواند در ذخیره‌سازی و تحلیل این داده‌ها مفید باشد.

منبع : http://hitinfrastructure.com/news/vendor-development-aids-healthcare-artificial-intelligence

نظر شما